Planując urlop pracownicy strefy „budżetowej” bardzo często liczą na dodatkowe środki, w postaci tzw. „Wczasów pod gruszą”. Jest to świadczenie pracodawcy, wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Niewiele osób jednak wie, że obowiązek tworzenia ZFŚS spoczywa nie tylko na podmiotach okołobudżetowych. Oprócz tego, funkcjonuje również możliwość uzyskania od pracodawcy świadczenia urlopowego. Oznacza to, że z tego rodzaju wsparcia może skorzystać bardzo wielu pracowników.
„Wczasy pod gruszą”
Świadczenie to, jak już wspomniano powyżej, wypłacane jest z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, na podstawie regulaminu tego Funduszu. Obowiązek jego utworzenia mają pracodawcy, którzy:
- zatrudniają co najmniej 50 pracowników;
- zatrudniają co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników, o ile z wnioskiem o utworzenia Funduszu wystąpi zakładowa organizacja związkowa.
Z kolei pracodawcy, którzy zatrudniają poniżej 50 pracowników mogą utworzyć taki Fundusz, ale mogą również z tego zrezygnować (wówczas istnieje możliwość uzyskania od takiego pracodawcy świadczenia urlopowego – o czym później).
Pracownikom przysługuje możliwość złożenia wniosku o przyznanie tego rodzaju świadczenia. W zależności od sytuacji materialnej i rodzinnej pracodawca określi, czy świadczenie będzie przysługiwać i w jakiej wysokości będzie ono wypłacone.
Należy jednak pamiętać, aby zapoznać się z regulaminem Funduszu – pozwoli to na dokładne wypełnienie kryteriów pozwalających na uzyskanie świadczenia – mogą one dotyczyć chociażby długości urlopu, wysokości, czy tego kto jest uprawniony do uzyskania wypłaty.
Świadczenie urlopowe
W sytuacji, w której pracodawca zatrudniający mniej niż 50 pracowników podjął decyzję o wypłacaniu świadczenia urlopowego, to zatrudnieni u niego pracownicy, mogą je uzyskać raz w roku. Warunkiem jego przyznania jest korzystanie z urlopu przez okres 14 kolejnych dni kalendarzowych. Przy tym, pracodawca nie będzie w przypadku tego świadczenia weryfikował sytuacji rodzinnej i materialnej pracownika – wystarczy mu jedynie świadomość, że pracownik wykorzystał urlop w taki sposób, że korzysta z niego przez odpowiedni okres.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 04 lipca 2024 r.
autor: