Odszkodowanie z OC za szkodę na pojeździe – szkoda całkowita

28.08.2024 | Odszkodowania bez tajemnic

W poprzednim artykule omówiliśmy kwestie odszkodowania z OC za szkodę częściową na pojeździe. Dla uzupełnienia, w dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym jest szkoda całkowita, kiedy ma miejsce oraz jak ustala się wysokość należnego odszkodowania.

Szkoda całkowita – czym jest

Szkoda całkowita jest pojęciem, które odnosi się do sytuacji, gdy koszt naprawy uszkodzonego pojazdu przekracza jego wartość rynkową na dzień szkody. W takim przypadku uznaje się, że naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona, co skutkuje zakwalifikowaniem szkody jako całkowitej. Orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych wcale nie wyklucza, by za ekonomicznie uzasadniony przyjąć nawet koszt naprawy przekraczający (choć oczywiście nieznacznie) wartość pojazdu.

Opłacalność naprawy

Kluczową kwestią w kontekście szkody całkowitej jest opłacalność naprawy. Sąd Najwyższy wskazał, że jeśli koszt naprawy przekracza wartość pojazdu sprzed wypadku, odszkodowanie ogranicza się do różnicy między wartością samochodu przed i po zdarzeniu. W praktyce oznacza to, że poszkodowany otrzymuje odszkodowanie, które ma na celu zrekompensowanie straty jaką poniósł, jednak tylko do kwoty odpowiadającej różnicy wartości pojazdu przed i po wypadku.

Jak oblicza się wysokość odszkodowania?

Obliczanie wysokości odszkodowania w przypadku szkody całkowitej polega na ustaleniu różnicy między wartością pojazdu przed wypadkiem a wartością pozostałości (wraku). Wrak pojazdu pozostaje własnością poszkodowanego, który może nim dowolnie dysponować. W przypadku gdy wrak nie przedstawia żadnej wartości rynkowej, poszkodowany ma prawo do odszkodowania równego pełnej wartości pojazdu sprzed wypadku.

Czy można się odwołać od decyzji ubezpieczyciela?

W sytuacji gdy poszkodowany nie zgadza się z decyzją ubezpieczyciela dotyczącą szkody całkowitej ma prawo do odwołania. Aby odwołanie było skuteczne warto zgromadzić pełną dokumentację dotyczącą stanu i wartości pojazdu przed wypadkiem oraz zlecić niezależną wycenę rzeczoznawcy. Odwołanie powinno być dobrze przygotowane, zawierać wszystkie niezbędne dowody oraz mocne argumenty podważające wycenę ubezpieczyciela, wobec czego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Państwu na każdym etapie postępowania w celu uzyskania należnego odszkodowania oraz zadośćuczynienia.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 27 sierpnia 2024 r.

autor:

Aleksandra Tomczyk

Aplikant radcowski
+48 22 856 36 60 | a.tomczyk@kglegal.pl

redaktor cyklu:

Katarzyna Tobiasz

Radca prawny
+48 502 471 767 | k.tobiasz@kglegal.pl