Najem pojazdu zastępczego – szkoda całkowita

11.09.2024 | Odszkodowania bez tajemnic

W dzisiejszym artykule skupimy się na zasadach związanych z wypłatą należnego poszkodowanym odszkodowania związanego z najmem pojazdu zastępczego podczas szkody całkowitej.

W przypadku szkody całkowitej, poszkodowany ma prawo wynająć pojazd zastępczy, który jest niezbędny do codziennego funkcjonowania, aż do momentu uzyskania możliwości zakupu nowego pojazdu. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, że celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego dotyczą rzeczywistego okresu pozbawienia poszkodowanego możliwości korzystania z uszkodzonego w wypadku pojazdu.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. III CZP 76/13, „W świetle zasad doświadczenia życiowego, nabycie nowego pojazdu wymaga podjęcia określonych czynności organizacyjnych w pewnym przedziale czasu przy uwzględnieniu obowiązku poszkodowanego podejmowania czynności zmierzających do zapobieżenia zwiększaniu rozmiaru szkody. Ustalenie czasu niezbędnego na nabycie nowego pojazdu ma charakter obiektywny i jest niezależne od posiadania przez poszkodowanego środków pieniężnych – w tym pochodzących z wypłaty odszkodowania poszkodowanemu obejmującego różnicę wartości pojazdu sprzed i po zdarzeniu szkodzącym – na zakup nowego pojazdu. Na ustalenie czasu niezbędnego na nabycie pojazdu istotne znaczenie ma data zawiadomienia poszkodowanego o sposobie likwidacji szkody poprzez zapłatę różnicy pomiędzy wartością pojazdu sprzed i po zdarzeniu szkodzącym. Z tych względów nie zrywa adekwatnego związku przyczynowego pomiędzy zdarzeniem szkodzącym a kosztami poniesionymi na najem pojazdu zastępczego przy tzw. szkodzie całkowitej wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela obejmującego różnicę w wartości uszkodzonego pojazdu sprzed i po wypadku, jeżeli nastąpiła ona zanim nastąpił upływ czasu niezbędnego do nabycia przez poszkodowanego nowego pojazdu”.

W powyższym wyroku, Sąd Najwyższy podkreślił, że niezależnie od sposobu naprawienia szkody przewidzianego w art. 363 § 1 k.c., wypłacone odszkodowanie powinno zapewnić, aby poszkodowany znalazł się w takiej samej sytuacji majątkowej, w jakiej byłby, gdyby do szkody nie doszło. Przy ustalaniu uzasadnionego okresu wynajmu pojazdu zastępczego, kluczowe znaczenie ma nie tylko data wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela, ale także moment uzyskania dodatkowych środków odpowiadających wartości pozostałości pojazdu po zdarzeniu. Dopiero uzyskanie pełnej kwoty odszkodowania przez poszkodowanego umożliwia mu zakup nowego pojazdu. W związku z powyższym, w adekwatnym związku przyczynowym pozostaje również okres kilku dni „organizacyjnych”, obejmujący czas korzystania z samochodu zastępczego po wypłacie odszkodowania przez ubezpieczyciela.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Państwu na każdym etapie postępowania w celu uzyskania należnego odszkodowania.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 10 września 2024 r.

autor/redaktor cyklu:

Katarzyna Tobiasz

Radca prawny
+48 502 471 767 | k.tobiasz@kglegal.pl