Uszkodzenie samochodu na skutek najechania na dziurę w drodze to niestety częsty problem polskich kierowców. Koszty naprawy zawieszenia, felg czy opon mogą być wysokie, jednak kierowcy nie są bezbronni. Zarządca drogi ma obowiązek utrzymania nawierzchni w stanie, który zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom poprzez remonty, konserwacje i inne działania zapobiegawcze. Jeśli szkoda wynika z zaniechania zarządcy drogi należy wykazać jakie działania były niezbędne, możliwe do podjęcia i konieczne do uniknięcia szkody. Odpowiedzialność zarządcy nie wynika automatycznie z wystąpienia zagrożenia – kluczowe jest ustalenie, czy nawet przy najlepszej organizacji pracy zarządca mógłby usunąć zagrożenie w odpowiednim czasie. Zaniechanie staje się zawinione, jeśli brak działań wynikał z zaniedbań w organizacji pracy zarządcy.
Kto odpowiada za stan dróg?
Za utrzymanie drogi w dobrym stanie odpowiada jej zarządca. Może to być:
- gmina – dla dróg gminnych,
- powiat – dla dróg powiatowych,
- województwo – dla dróg wojewódzkich,
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) – dla dróg krajowych.
Zarządca drogi ma obowiązek regularnie kontrolować jej stan oraz naprawiać uszkodzenia. Brak takich działań może skutkować jego odpowiedzialnością za powstałe szkody.
Jak uzyskać odszkodowanie?
W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć dowody zdarzenia, tj. zrobić zdjęcia uszkodzonej drogi i powstałych szkód w pojeździe. Należy również sporządzić notatkę, opisującą miejsce, czas i okoliczności zdarzenia. Ponadto, koniecznym będzie zabezpieczenie rachunków za naprawę oraz dokumentów z warsztatu potwierdzających rodzaj i zakres pracy mających na celu przywrócenie stanu sprzed szkody.
Następnie należy zgłosić zdarzenie odpowiednim służbom. W zależności od okoliczności można wezwać policję lub straż miejską, aby sporządziła protokół. Po ustaleniu, kto odpowiada za dany odcinek drogi (informację można uzyskać w urzędzie miasta, starostwie lub za pośrednictwem GDDKiA), należy złożyć pisemny wniosek o odszkodowanie, dołączając wszystkie dowody: zdjęcia, raport, rachunki i inne dokumenty. Zarządcy dróg zwykle posiadają ubezpieczenie OC na takie okoliczności Jeśli szkoda zostanie uznana, odszkodowanie wypłaci ich ubezpieczyciel.
Kiedy odszkodowanie nie przysługuje?
Zarządca może uniknąć odpowiedzialności, jeśli dziura była oznakowana odpowiednim znakiem ostrzegawczym, ewentualnie uszkodzenie drogi powstało nagle, np. wskutek klęski żywiołowej i nie było możliwości jej naprawy. W przypadku odmowy odszkodowania można wnieść sprawę do sądu.
Podsumowanie
W razie uszkodzenia pojazdu na dziurawej drodze, prawo przewiduje możliwość domagania się rekompensaty. Istotnym jest zgromadzenie dowodów potwierdzających zasadność i wysokość poniesionej szkody i precyzyjne wskazanie zarządcy drogi.
W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Państwu na każdym etapie postępowania w celu uzyskania należnego odszkodowania.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 26 listopada 2024 r.
autor/redaktor cyklu:Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.