Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom oraz rynku pracy i służbach zatrudnienia

18.04.2025 | O pracy po pracy

Kancelaria Prezydenta poinformowała 11 kwietnia br., że Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. To element reformy wpisanej w Krajowy Plan Odbudowy.

Nowa ustawa

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy, celem nowych przepisów jest ograniczenie nadużyć w zatrudnianiu cudzoziemców, usprawnienie procedur, zmniejszenie zaległości w załatwianiu spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe regulacje mają również na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla pracodawców i przedsiębiorców, zapewnienie większej elastyczności w zatrudnianiu oraz zwiększenie kontroli nad legalnością zatrudnienia cudzoziemców.

Zmiany w procesie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców

Przepisy zwiększają rolę publicznych służb zatrudnienia w procesie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców. Starostowie zyskają nowe uprawnienia – będą mogli ustalać listy zawodów, w których cudzoziemcy nie będą mogli uzyskać zezwoleń na pracę, jeśli sytuacja na lokalnym rynku pracy się pogorszy.

Zniesiony zostanie tzw. test rynku pracy, który do tej pory miał na celu sprawdzenie, czy dane stanowisko może objąć osoba zarejestrowana jako bezrobotna. Od teraz decyzje o ograniczeniach będą zapadały na poziomie powiatów.

W powiatowych urzędach pracy powstaną punkty obsługi cudzoziemców. Wprowadzono także obligatoryjne przesłanki odmowy udzielenia zezwolenia na pracę, m.in. w sytuacji, gdy firma została utworzona głównie w celu ułatwiania wjazdu obywatelom państw trzecich.

Wojewoda będzie miał możliwość odmówienia wydania zezwolenia na pracę, jeżeli spółka nie prowadzi realnej działalności gospodarczej, a jej przychody pochodzą wyłącznie z odpłatnego ułatwiania cudzoziemcom uzyskania dokumentów legalizujących pobyt i pracę w Polsce oraz strefie Schengen.

Nowe przepisy wzmacniają też kompetencje kontrolne Straży Granicznej i Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrole legalności zatrudnienia będą mogły być prowadzone bez wcześniejszego uprzedzenia, a instytucje będą mogły działać równolegle.

Ustawa, przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wprowadza także pełną elektronizację procedury wydawania zezwoleń na pracę – od momentu złożenia wniosku, aż po odbiór decyzji.

Wyższe kary dla pracodawców

Według nowej ustawy, złamanie przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców zagrożone jest karą grzywny w wysokości od 3 do 50 tys. zł. Z kolei przepisy Kodeksu pracy przewidują sankcje w przedziale od 1 do 30 tys. zł.

Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 17 kwietnia 2025 r.

autor:

Barbara Belina‑Rurarz

Radca prawny
+48 505 030 072 | b.belina@kglegal.pl

redaktor cyklu:

Aleksandra Tomczyk

Aplikant radcowski
+48 22 856 36 60 | a.tomczyk@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.