Agrowoltaika – synergia rolnictwa i produkcji energii

22.08.2024 | Prawnik na roli

W dzisiejszym artykule z cyklu „Prawnik na roli” przedstawimy Państwu rewolucyjne rozwiązanie, które zakłada wykorzystanie do produkcji rolnej oraz produkcji energii elektrycznej ten sam grunt. Obecnie w Polsce aby móc postawić na gruncie panele fotowoltaiczne, grunt ten musi zostać wyłączony z produkcji rolniczej. Tym samym agrowoltaika jest nową technologią, która jest niezwykle korzystna dla rolników, bowiem nie tylko generuje dodatkowy zysk z gruntu wykorzystywanego w dalszym ciągu w celach rolniczych, ale również przyczynia się do rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i minimalizowania śladu węglowego.

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić na czym polega ta technologia. Otóż półprzezroczyste panele fotowoltaiczne są montowane na gruncie w inny niż tradycyjny sposób, bowiem ich montaż odbywa się na wysokości co najmniej 5 metrów, co pozwala na wykorzystanie gruntu również w celach rolniczych. Dzięki temu rolnicy mogą produkować energię w celu jej dalszej sprzedaży, jak również uprawiać ten grunt i uzyskiwać z tego tytułu przychody.

Dlaczego naszym zdaniem jest to przyszłość nowoczesnego rolnictwa? Otóż agrowoltaika umożliwia szerokie wykorzystanie gruntów i czerpanie zysków z wielu źródeł, przy pełnym poszanowaniu środowiska. Co więcej technologia ta pozwala na montowanie paneli fotowoltaicznych nie tylko na słabych jakościowo gruntach, a co za tym idzie jest to świetne rozwiązanie dla ogromnego problemu jakim jest sukcesywne ubywanie gruntów spełniających obecne wymagania pod montaż fotowoltaiki.

Co więcej agrowoltaika jest idealną odpowiedzią na coraz częstsze susze. Dzięki niej rolnicy mogą zwiększyć plony tych roślin, które szczególnie nie tolerują upałów. Szacujemy, że uprawiane rośliny, nad którymi znajdują się panele fotowoltaiczne potrzebują nawet o 20 % mniej wody. Technologia ta jest swoistym dachem dla roślin. Należy również podkreślić, że agrowoltaika nie będzie zatrzymywać opadów atmosferycznych, które są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju roślin. Odnosząc się do opadów atmosferycznych, bardzo istotne jest to, że agrowoltaika uchroni rośliny przed nagłymi, intensywnymi opadami, które wpływają niekorzystnie na późniejsze plony.

Podkreślamy, że agrowoltaika jest świetnie wykorzystywana przez rolników m.in. w Hiszpanii, Holandii i Niemczech. W tych krajach rolnicy mogą liczyć na rządowe wsparcie, które jest niezwykle ważne i zdecydowanie ułatwia wprowadzanie zmian. Doświadczenia naszych zachodnich sąsiadów wskazują, że moduły fotowoltaiczne montuje się na specjalnych konstrukcjach nad uprawianymi roślinami, co pomaga je chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak nadmierne upały czy ulewy. Najczęściej takie konstrukcje stosuje się nad uprawami owoców miękkich, przykładami są borówki, maliny, winorośla, czy truskawki oraz w sadach. Co ciekawe, rolnicy z Kosowa pokazali, że ten typ instalacji można również wykorzystać przy hodowli zwierząt.

Bez wątpienia agrowoltaika jest przyszłością i szansą dla polskiego rolnictwa. Biorąc pod uwagę brak stabilizacji cen produktów rolnych, agrowoltaika może stać się bardzo korzystnym rozwiązaniem, który będzie dodatkowym i stałym dochodem z tego samego gruntu.

Musimy jednak zwrócić uwagę na największy problem związany z agrowoltaiką, którym naszym zdaniem są polskie przepisy – w żaden sposób nie regulujące przedmiotowej materii. Wskazujemy, że zgodnie z polskimi przepisami, rolnik może montować panele fotowoltaiczne wyłącznie na słabo jakościowych gruntach, a co więcej grunt taki nie może być wykorzystywany do produkcji rolniczej. Stąd też apelujemy o zmianę przepisów w tej kwestii, która rzecz jasna jest w interesie polskiego rolnictwa.

W następnych artykułach, na które już teraz zapraszamy, będziemy kontynuować tematykę Odnawialnych Źródeł Energii.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 22 sierpnia 2024 r.

autor/redaktor cyklu:

Paweł Kopytowski

Aplikant adwokacki
+48 22 856 36 60 | p.kopytowski@kglegal.pl