Czasem lepiej mniej, niż więcej – czyli rzecz o dniach pracy

19.07.2024 | O pracy po pracy

W ostatnim czasie coraz częściej słychać o planowanej zmianie normy pracy z pięciodniowego tygodnia pracy, na czterodniowy. Coraz więcej przedsiębiorców zaczyna przyzwyczajać się do konieczności zadbania o zapewnienie pracownikom czasu prywatnego, a przy tym przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.

Generalny trend, o którym szeroko rozpisują się media dąży do skrócenia tygodniowych norm czasu pracy – z aktualnych 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy do albo 35 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (a więc skracającym czas pracy do 7h dziennie) albo do skrócenia tygodnia pracy o jeden dzień – do czterodniowego.

Powyższe wydaje się być abstrakcją, jednak warto pamiętać, że istnieją państwa, które już tak funkcjonują. Przy tym, wiele przedsiębiorstw decyduje się w ramach swojej działalności na ograniczenie wymiaru czasu pracy, bez odgórnie narzuconych norm. Wskazuje się bowiem, że podnosi to efektywność pracowników.

Ruch w przeciwnym kierunku wykonała jednak Grecja – wprowadzając możliwość rozszerzenia wymiaru czasu pracy części pracowników do 48 godzin (a więc w praktyce – do sześciodniowego tygodnia pracy). Warto jednak wskazać, że możliwym jest, że decyzja ta wynikała z kryzysu, w jakim znajduje się to państwo od wielu lat.

W Polsce w dalszym ciągu rozważane są opcje skrócenia czasu pracy. Wydaje się, że bardziej realną opcją jest skrócenie wymiaru czasu pracy do 35 godzin – trwają już bowiem w tym zakresie testy. Warto przy tym podkreślić, że nawet w przypadku braku zmiany ustawy, możliwym jest, że część przedsiębiorców oddolnie będzie zmieniać wewnętrzne zasady dotyczące czasu pracy – kodeks pracy bowiem przewiduje maksymalny czas pracy, a nie sztywne normy.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 19 lipca 2024 r.

autor:

Aleksandra Klukowska

Aplikant radcowski
+48 506 367 105 | a.klukowska@kglegal.pl

redaktor cyklu:

Aleksandra Tomczyk

Aplikant radcowski
+48 22 856 36 60 | a.tomczyk@kglegal.pl