W branży rolniczej informacją tygodnia okazał się program „Energia dla wsi 2025”. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o programie, wyjaśniamy jego cel, zakres dofinansowania i szczegóły procesu aplikacyjnego.
Przypominamy, że jest to już druga edycja programu, którego celem jest wspieranie inwestycji w odnawialne źródła energii na terenach wiejskich. Program wspiera zarówno indywidualnych rolników, jak i grupy działające w ramach spółdzielni, umożliwiając inwestycje w instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe, biogazownie, elektrownie wodne oraz magazyny energii. Program po raz kolejny zorganizował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej jako: „NFOŚiGW”). W tym roku beneficjenci programu otrzymają łącznie 1 miliard złotych dofinansowania do inwestycji w OZE.
Zgodnie z rządowym przekazem, już od 3 lutego 2025 roku każdy zainteresowany może złożyć wniosek. Przypominamy, że program potrwa do 19 grudnia 2025 roku lub do momentu wyczerpania przewidzianych środków. Warto podkreślić, że dostęp do funduszy jest ograniczony, dlatego każdy zainteresowany powinien odpowiednio wcześnie przygotować dokumentację, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wsparcia.
Zgodnie z założeniami, program „Energia dla wsi” skierowany jest do rolników (osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby prawne prowadzące działalność rolniczą przez co najmniej 12 miesięcy, rolnicy zarządzający gospodarstwem rolnym w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub prowadzący dział specjalny produkcji rolnej) oraz spółdzielni energetycznych
Jakie rodzaje inwestycji są objęte wsparciem? Są to instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe (dla rolników: inwestycje o mocy od 50 kW do 1 MW, dla spółdzielni energetycznych: projekty o mocy od 10 kW do 10 MW), elektrownie wodne i biogazownie rolnicze (dla rolników: instalacje o mocy od 10 kW do 1 MW, dla spółdzielni: instalacje o mocy do 10 MW), magazyny energii (dotacja dostępna tylko pod warunkiem zintegrowania magazynu z instalacją odnawialnego źródła energii, realizowaną w ramach inwestycji).
Przedmiotowy program dostępny jest w dwóch głównych formach: pożyczki i dotacje. Warto podkreślić, iż rolnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci podwyższonego poziomu dotacji. Ponadto przypominamy, że inwestycje nie mogą być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, a okres trwałości projektu musi wynosić co najmniej 5 lat od dnia zakończenia realizacji inwestycji.
Odnosząc się już do samej procedury złożenia wniosku o dofinansowanie w ramach programu „Energia dla wsi 2025”, konieczne jest przygotowanie kompletnej dokumentacji, bowiem dokumenty różnią się w zależności od rodzaju beneficjenta oraz specyfiki inwestycji. Stąd też zachęcamy ze skorzystania z profesjonalnej pomocy, która zapewni pełną obsługę inwestycji.
Naszym zdaniem program „Energia dla wsi 2025” jest wielką szansą dla rolników oraz spółdzielni energetycznych, aby zrealizować inwestycje w OZE przy minimalnych kosztach początkowych. Z pewnością taki program doprowadzi do zwiększenia efektywności ekonomicznej prowadzonych działalności.
Na plus należy wskazać szeroki zakres programu, który wspiera inwestycje w instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe, biogazownie, elektrownie wodne, ale również magazyny energii. Podkreślamy również, że w razie braku możliwości skorzystania z przedmiotowego programu, na rynku funkcjonują jeszcze inne formy wsparcia, tj.: (i) Agroenergia, (ii) ulgi podatkowe czy (iii) system białych certyfikatów, (iv) premia termomodernizacyjna, (v) programy wsparcia finansowego w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.
Dla inwestorów program stanowi szansę nie tylko na długoterminowe oszczędności, ale przede wszystkim na budowę stabilnych fundamentów energetycznych swoich gospodarstw lub spółdzielni. Realizacja takich inwestycji może również wpłynąć na poprawę konkurencyjności i niezależności energetycznej w obliczu rosnących cen energii.
Gdyby mieli Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące niniejszego programu, serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 5 lutego 2025 r.
autor/redaktor cyklu:Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.