ESG w nieruchomościach – raportowanie

21.01.2025 | Wtorkowe Poranki dla Budowlanki

Na dziś przygotowaliśmy już ostatni artykuł z cyklu ESG w nieruchomościach, w którym chcemy przybliżyć Państwu tematykę związaną z raportowaniem. Jest to zagadnienie, które powinno być pochodną wdrożenia działań i polityk o których pisaliśmy w poprzednich artykułach, lecz będzie podlegało weryfikacji np. przy pozyskiwaniu finansowania. Dlatego tak ważne jest przeanalizowanie tej tematyki pod kątem każdego przedsiębiorstwa, a nie tylko tych, które zostały zobowiązane do raportowania.

Wracając do początku, warto przypomnieć, że w dniu 16 grudnia 2022 r. została opublikowana dyrektywa ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. CSRD), która zastąpiła ona dyrektywę NFRD (Non-Financial Reporting Directive). Nowa dyrektywa stopniowo obejmować będzie zakresem obowiązywania kolejnych przedsiębiorców.

Początkowo – w 2024 r. – obowiązki dot. raportowania objęły największe podmioty takie jak: spółki notowane na giełdzie, banki, zakłady ubezpieczeń, fundusze inwestycyjne – tj. jednostki interesu publicznego, a także jednostki dominujące tzw. „dużej grupy”, które na dzień bilansowy przekroczyły 500 pracowników i spełniły co najmniej jeden z dwóch kryteriów finansowych: roczny obrót firmy przekroczył w danym roku ponad 50 milionów euro albo spółka posiadała aktywa (sumę bilansową) o wartości ponad 25 milionów euro.

Od początku 2025 r. obowiązek raportowania obowiązuje wszystkie firmy, które spełnią co najmniej dwa z trzech kryteriów – będą zatrudniać powyżej 250 pracowników, ich suma bilansowa za dany rok obrotowy przekroczy 25 milionów euro lub osiągną przychody netto powyżej 50 milionów euro. W 2025 r. obowiązkiem informacyjnym zostaną objęte również mniejsze firmy – zmieni się bowiem wymóg dot. liczby pracowników – liczba pracowników zmniejszy się z 500 do 250 osób.

Z kolei w 2026 r. raportowanie ESG obejmie również notowane na giełdzie małe i średnie przedsiębiorstwa, które na dzień bilansowy spełnią dwa z trzech kryteriów: osiągną sumę bilansową 450 tyś. Euro, przychody netto ze sprzedaży 900 tyś. Euro, a także będą zatrudniać co najmniej 10 osób.

Podkreślić należy, że przepisy dyrektywy CSRD nie obejmują tzw. mikroprzedsiębiorstw, tj. firm zatrudniających mniej niż 10 pracowników.

W zakresie samej treści raportu ESG, wskazać należy, iż powinien zostać on opracowany w oparciu o ujednolicone standardy, określające w jaki sposób firmy powinny gromadzić dane dokumentujące ich wpływ na środowisko, społeczeństwo i sposób zarządzania organizacją. Najbardziej powszechnym jest European Sustainability Reporting Standards (ESRS).

Przygotowując raport ESG przedsiębiorca powinien przede wszystkim określić najbardziej znaczące obszary swojej działalności pod kątem wskaźników ESG, w tym przede wszystkim zweryfikować emisję dwutlenku węgla, zużycie wody, zarządzanie odpadami etc. i na tej podstawie zgromadzić potrzebne dane dot. organizacji. Następnie, powinien porównać zgromadzone dane z rekomendowanymi w tym zakresie normami ESG i bazując na tych wytycznych opracować strategię dalszego działania. Ostatnim krokiem jest przygotowanie i publikacja raportu. W tym pomóc mogą doradcy wewnętrzni i zapraszamy do kontaktu także z naszą Kancelarią.

Bez wątpienia wszystkie podmioty, nawet te nie zobowiązane, będą doświadczać wpływu ESG na swoją działalność gospodarczą. Niezależnie od ich wielkości, przedsiębiorcy mogą oczekiwać, że klienci będą w coraz większym stopniu kładli nacisk na działanie przedsiębiorstw w sposób odpowiedzialny społecznie i środowiskowo, w tym, przestrzeganie standardów ESG w całym łańcuchu dostaw.

Co więcej, instytucje finansujące przy ocenie ryzyka podczas procedury weryfikacyjnej przy udzielaniu finansowania coraz częściej kierować się będą wymogami dyktowanymi przez ESG. Dla przykładu wskazać należy Sustainability-Linked Loan, tj. kredyt na cele ogólne lub inwestycyjne, w którym wysokość marży kredytu powiązana jest z realizacją celów w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa w obszarach środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego.

Ponadto, inwestorzy coraz bardziej kierować będą swoje fundusze w stronę przedsiębiorstw, wykazujących się dobrymi praktykami ESG. Zatem przedsiębiorcy, którzy nie będą angażować się w te inicjatywy, mogą mieć trudności z pozyskiwaniem kapitału.

Podsumowując, uważamy, że w najbliższej przyszłości, nieprzestrzeganie zasad ESG po prostu przestanie się opłacać przedsiębiorcom i każdy będzie musiał je wprowadzić. Dlatego jeżeli już dzisiaj chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji o ESG to zapraszamy do kontaktu z nami.

Autorzy powyższego tekstu to nasi doradcy z ESG Polska sp. z o.o.: adw. Kamil Dąbrowski oraz Michał Dzioba.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 20 stycznia 2025 r.

redaktor cyklu ESG:

Michał Kijewski

Wspólnik
+48 502 047 489 | m.kijewski@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.