ESG w nieruchomościach – zielone kredyty

19.11.2024 | Wtorkowe Poranki dla Budowlanki

W dzisiejszym artykule z cyklu ESG w nieruchomościach przechodzimy do konkretnych narzędzi, które mają skłaniać podmioty do realizacji celów ESG. Nie tylko w nieruchomościach, ale i w innych branżach, w obliczu globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi coraz większą popularnością cieszą się tzw. „zielone kredyty”. Są one szczególnym rodzajem finansowania projektów, które wspierają zrównoważony rozwój oraz ochronę środowiska.

Tego rodzaju finansowanie można pozyskać będąc zarówno przedsiębiorcą, jak i właścicielem nieruchomości. Tak na przykład zielone kredyty można pozyskać na zakup urządzeń mających pozytywny wpływ na środowisko, takich jak: (i) panele słoneczne; (ii) kolektory słoneczne do podgrzewania wody; (iii) pompy ciepła; (iv) przydomowe oczyszczalnie ścieków; (v) wiatraki; (vi) energooszczędny sprzęt AGD czy (vii) samochody elektryczne.

Również przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zielony kredyt dla przedsiębiorstw na ekologicznie przeprowadzane inwestycje, np. (i) biogazownie; (ii) elektrownie wiatrowe; (iii) elektrownie wodne czy (iv) elektrownie fotowoltaiczne.

Jak widać powyżej, zielone kredyty różnią się od tradycyjnych kredytów przede wszystkim przedmiotem finansowania i wymogiem spełnienia określonych kryteriów środowiskowych. W zamian kredytodawcy, by zachęcić kredytobiorców do stosowania rozwiązań przyjaznych dla środowiska, oferują korzystniejsze warunki finansowania. Wśród nich najważniejszymi są dłuższy okres spłaty, niższe oprocentowanie czy możliwość zaciągnięcia wyższej kwoty kredytu.

Zielone kredyty niosą wiele korzyści na różnych płaszczyznach, zarówno dla stron zawierających umowę, jak i dla środowiska. Należałoby wskazać przede wszystkim poprawę jakości powietrza i wody oraz zmniejszenie emisji szkodliwych gazów. Pozwalają one także na rozwój nowoczesnych sektorów gospodarki, zapewniających długoterminowe oszczędności.

Mimo licznych zalet, zielone kredyty niestety napotykają także na wyzwania. Niektórymi z nich są:

  • wysokie koszty początkowe inwestycji, mogące odstraszyć potencjalnych inwestorów;
  • brak jednolitych kryteriów oceny projektów ekologicznych, utrudniające określenie ich rzeczywistego wpływu na środowisko;
  • niski poziom wiedzy o korzyściach płynących z zaciągania ekologicznych kredytów.

Sposobami na rozwiązanie tych problemów może być promocja zielonych kredytów i ich niewątpliwych długofalowych zalet wśród społeczeństwa. Dzięki zwiększeniu świadomości ekologicznej wzrośnie zainteresowanie nimi. Pomocne może okazać się wsparcie ze strony UE, której regulacje mają doprowadzić do poprawy stanu środowiska i zahamowania negatywnych zmian. Warto wspomnieć także o programach dotacji oferowanych np. przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, obejmujących m.in. dofinansowania do budowy energooszczędnego domu. Skorzystanie z takiego programu może znacząco zmniejszyć kwotę zobowiązania.

Podsumowując, zielone kredyty stanowią kluczowe narzędzie w propagowaniu ekologicznej transformacji gospodarki. Ponadto, oferują często bardziej dogodne warunki i można ubiegać się przy ich zaciągnięciu o dotacje. Poprzez finansowanie projektów mających pozytywny wpływ na środowisko, przyczyniają się do walki ze zmianami klimatu oraz stymulowania innowacji w gospodarce. Pomimo wyzwań, z którymi się mierzą ich popularność stale rośnie wśród konsumentów, jak i firm, a coraz większa liczba banków ma je w swojej ofercie.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 15 listopada 2024 r.

autorzy:

dr Joanna Barzykowska

Adwokat, wspólnik
+ 48 502 677 504 | j.barzykowska@kglegal.pl

Monika Lubojańska

Praktykantka
+48 22 856 36 60 | m.lubojanska@kglegal.pl

redaktor cyklu:

Michał Kijewski

Wspólnik
+48 502 047 489 | m.kijewski@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.