W dzisiejszym artykule z cyklu „Prawnik na roli” przygotowaliśmy dla Państwa zbiór wiadomości dotyczących tego, kto może założyć grupę oraz w jaki sposób to zrobić.
Tak jak pisaliśmy o tym ostatnio, producenci rolni mogą organizować się w grupy producentów rolnych i ich związki na podstawie ustawy o grupach producentów rolnych. Taką grupę producentów rolnych mogą tworzyć osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (np. spółka jawna, spółka partnerska), oraz osoby prawne (np. spółka z o.o., fundacja rodzinna, stowarzyszenie), które w ramach działalności rolniczej prowadzą gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub dział specjalny produkcji rolnej.
Tworzenie grupy producentów to proces, który przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest zebranie przynajmniej pięciu rolników, którzy zajmują się produkcją tego samego produktu, takiego jak zboże, tuczniki czy tytoń. Następnie, konieczne jest zarejestrowanie grupy w Krajowym Rejestrze Sądowym, a na końcu – uzyskanie wpisu do rejestru grup producenckich.
Największym wyzwaniem może okazać się jednak znalezienie pięciu chętnych rolników do założenia grupy. W pierwszej kolejności muszą się oni porozumieć, czy są naprawdę zainteresowani wspólną działalnością i dążeniem do poprawy swojej pozycji na rynku. Dopiero wtedy można myśleć o formalnym utworzeniu grupy oraz określeniu jej dalszego rozwoju i wspólnych inwestycji.
Aby zarejestrować grupę w Krajowym Rejestrze Sądowym, rolnicy muszą najpierw zdecydować o formie prawnej, w jakiej grupa będzie funkcjonować. Może to być spółdzielnia, spółka z o. o., stowarzyszenie lub zrzeszenie.
Wybór ten będzie miał istotny wpływ na przyszły rozwój grupy, ponieważ każda forma pociąga za sobą różne konsekwencje prawne. Gdy decyzja zostanie podjęta, grupa zaczyna podlegać odpowiednim przepisom – na przykład Kodeksowi spółek handlowych dla spółek z o. o. , Prawu spółdzielczemu dla spółdzielni, Prawu o stowarzyszeniach lub Ustawie o społeczno-zawodowych organizacjach dla zrzeszeń. W akcie założycielskim muszą być uwzględnione zapisy z wybranej ustawy.
Dodatkowo, jeśli grupa zamierza ubiegać się o wsparcie, w akcie założycielskim należy uwzględnić cele, dla których grupa została powołana oraz minimalne wymogi dotyczące sprzedaży.
Po uzyskaniu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego grupa może zakończyć swoje działania na tym etapie. Jeśli jednak planuje skorzystanie z dofinansowania, konieczne jest dodatkowe zarejestrowanie się w rejestrze prowadzonym przez ARiMR.
Aby uzyskać wpis do rejestru ARiMR, należy złożyć szereg dokumentów, w tym akt założycielski, plan biznesowy oraz oświadczenia każdego członka grupy dotyczące prowadzenia działalności rolniczej oraz rocznych przychodów. Ważne jest także, aby co najmniej 80% produktów było produkowane i sprzedawane w ramach grupy. „Akt założycielski” to statut lub umowa spółki, która określa zasady działania, przyjmowania nowych członków, występowania z grupy, zbywania akcji oraz ewentualnych sankcji wobec członków.
Warto przypomnieć, iż do grupy dołącza się na co najmniej pięć lat. Wniosek o uznanie, już z numerem KRS, składa się u dyrektora terenowego oddziału ARiMR.
Już teraz gorąco zapraszamy do bacznego śledzenia cyklu oraz lektury kolejnych artykułów.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 07 maja 2025 r.
autor/redaktor cyklu:
Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.