Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi niezbędnych narzędzi do wykonywania pracy, takich jak laptop czy telefon. Choć istnieje możliwość, by pracownik wykorzystywał własny sprzęt do celów służbowych, musi to być poprzedzone jego zgodą oraz odpowiednimi zapisami w regulaminie pracy, aby uniknąć wszelkich niejasności.
Mimo że taki sposób organizacji pracy jest dopuszczalny, wiąże się z szeregiem potencjalnych zagrożeń dla interesu pracodawcy.
Roszczenia pracownika
W przypadku wykorzystywania sprzętu prywatnego przez pracownika do celów służbowych, istnieje ryzyko, że pracownicy będą dostępni po godzinach pracy. Zgodnie z aktualnym orzecznictwem, nawet wysyłanie maili do pracowników po godzinach pracy może zostać uznane za mobbing. Przykładem jest chociażby wyrok Sądu Okręgowego w Lublinie z dnia 20 czerwca 2018 r. (sygnatura akt VIII Pa 86/18).
W rezultacie może dojść do ingerowania w czas wolny pracownika, co prowadzi do naruszenia jego prawa do odpoczynku.
Konsekwencje naruszenia
- Zarzut mobbingu: Pracodawca może narazić się na zarzut mobbingu, co może skutkować postępowaniem sądowym, w ramach którego pracownik domagałby się odszkodowania z tytułu dyskryminacji lub zachowań mobbingujących. Warto zauważyć, że polska legislacja zmierza do uproszczenia definicji mobbingu, co ułatwi pracownikom dochodzenie roszczeń;
- Wyciek danych wrażliwych: Kolejnym zagrożeniem jest możliwość wycieku danych służbowych przechowywanych na prywatnym sprzęcie pracownika. Pracodawca nie będzie mógł kontrolować, co dzieje się z tymi danymi, co w razie awarii sprzętu może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i wizerunkowych;
- Prawo do prywatności: Pracownik ma prawo do prywatności swojego telefonu. Instalowanie aplikacji służbowych na prywatnym urządzeniu może budzić obawy dotyczące dostępu pracodawcy do prywatnych danych pracownika, monitorowania jego aktywności poza godzinami pracy;
- Równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym: Warto również zwrócić uwagę na rosnące znaczenie przepisów związanych z dyrektywą „work-life balance”, które kładą nacisk na prawo pracownika do odpoczynku i utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Korzystanie z prywatnego telefonu do celów służbowych może zaburzyć tę równowagę.
Podsumowanie
Choć korzystanie z prywatnego sprzętu jest możliwe, wymaga to zgody pracownika oraz odpowiedniego uregulowania tej kwestii w regulaminie pracy. Niemniej jednak, nawet w przypadku wyrażenia zgody przez pracownika, istnieje potencjalne ryzyko dla pracodawcy w zakresie roszczeń związanych z naruszeniem prywatności czy ingerowaniem w czas wolny pracownika.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 27 marca 2025 r.
autor/redaktor cyklu:
Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.