Molestowanie to temat, który niestety dotyka w pracy wiele osób. Warto jednak wiedzieć czym dokładnie ono jest, jakie wyróżniamy jego rodzaje oraz jak można się przed nim bronić.
1. Definicja molestowania
Zgodnie z kodeksem pracy, molestowanie jest przejawem dyskryminacji. Ustawodawca określił tym pojęciem wszelkie niepożądane zachowania, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery.
2. Czy każde negatywne zachowanie w stosunku do pracownika stanowi molestowanie?
Kategorycznie nie. Z molestowaniem w miejscu pracy będziemy mieć do czynienia jedynie w przypadku, w którym zachowanie skutkować będzie naruszeniem godności pracownika lub stworzeniem wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Zachowanie nie musi być przy tym ukierunkowane na powyższe naruszenia, a sprawca nie musi działać w tym celu. Wystarczy bowiem, że w ramach oceny obiektywnej można stwierdzić, że konkretne działanie skutkowało wyżej wskazanymi naruszeniami.
Warto przy tym podkreślić, że nawet zgodne z prawem działania, które z uwagi na sposób, czy formę ich wykorzystania, spowodują skutek w postaci naruszenia godności pracownika i stworzenia wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery, będą stanowić molestowanie (tak: Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 7 listopada 2018 r., II PK 210/17).
3. Czy pracodawca powinien podjąć jakiekolwiek działania w związku z wystąpieniem molestowania?
Przede wszystkim wskazać należy, że pracodawca nie powinien dopuścić do wystąpienia w swoim zakładzie pracy do sytuacji, która nosi znamiona molestowania. Zobowiązany on jest bowiem do przeciwdziałania dyskryminacji. Działania, jakie podejmowane są przez pracodawców mogą przyjmować bardzo różne formy – poczynając od szkoleń, zapewnienia atmosfery, która sprzyja zgłaszaniu nieprawidłowości oraz egzekwowaniu konsekwencji, jakie są z nimi związane, czy wręcz stworzeniu takiej kultury pracy w organizacji, która będzie wprost wskazywać na całkowity zakaz dokonywania tego rodzaju czynności.
W kolejnym artykule zajmiemy się tematem specyficznego rodzaju molestowania – molestowania seksualnego oraz możliwości, jakimi dysponuje pracownik w związku z występowaniem tego zjawiska.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 20 lutego 2025 r.
autor:

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.