Najem pojazdu zastępczego – szkoda częściowa

04.09.2024 | Odszkodowania bez tajemnic

W dzisiejszym artykule skupimy się na zasadach związanych z wypłatą należnego poszkodowanym odszkodowania, związanego z najmem pojazdu zastępczego, w przypadku wystąpienia szkody częściowej. Szkoda częściowa pojazdu często wiąże się z koniecznością naprawy uszkodzonego samochodu, co może trwać od kilku dni do kilku tygodni. W takim przypadku, wynajem pojazdu zastępczego może okazać się niezbędny. Jednakże, czas trwania wynajmu nie jest nieograniczony i powinien być uzasadniony przez zakres i rodzaj koniecznych prac naprawczych zmierzających do przywrócenia pojazdu do stanu sprzed szkody.

Zgodnie z treścią orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 05.11.2004 r., II CK 494/04 ( Biul. SN 2005/3/11) – „„okres konieczny i niezbędny” wskazuje na rzeczywisty, a nie technologiczny czas naprawy pojazdu. Zatem okres, w którym w normalnym stanie rzeczy, można naprawić pojazd, tj. przy uwzględnieniu takich elementów jak: oczekiwanie w kolejce na naprawę, sprowadzenie części zamiennych, technologiczną przerwę niezbędną na wyschnięcie powłoki lakierniczej, montaż pojazdu na gotowo, oczekiwanie na oględziny, na ponowne oględziny, okres uzgodnień poszkodowanego z ubezpieczycielem co do zakresu naprawy itp. Odmienne postrzeganie refundacji kosztów najmu z punktu widzenia jego trwania naruszałoby zasadę pełnego odszkodowania.”

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych czas czynności likwidacyjnych oraz czynności naprawcze musi stanowić jeden ciąg zdarzeń. W związku z powyższym, nie można oczekiwać od poszkodowanego, aby korzystał ze swojego samochodu przed jego pełną naprawą.

Jakie więc czynności naprawcze wpływają na uzasadniony czas najmu pojazdu zastępczego?

Poszkodowanym należy się zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego, co do zasady, od dnia zgłoszenia szkody do dnia odbioru pojazdu po naprawie przywracającej pojazd do stanu sprzed szkody. Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel powinien podjąć działania zmierzające do ustalenia terminu oględzin uszkodzonego pojazdu, które ocenią skalę uszkodzeń oraz sporządzić kosztorys naprawy. Uzasadniony czas najmu pojazdu zastępczego obejmuje w związku z tym zarówno fizyczne oględziny, jak i przygotowanie raportu technicznego. Następnie, po zaakceptowaniu zakresu naprawy, samochód trafia do warsztatu, gdzie przeprowadzany jest demontaż uszkodzonych części. Demontaż uszkodzonych części pozwala również na weryfikację ukrytych uszkodzeń, które mogą uzasadniać przeprowadzenie przez ubezpieczyciela dodatkowych oględzin oraz rozszerzać zakres szkody.

Następnie, po ustaleniu ostatecznego zakresu naprawy dochodzi do zamówienia części zamiennych oraz rozpoczęcia naprawy. Należy wskazać, iż czas technologiczny wyliczony przez program kosztorysujący (Audatex, DAT, Eurotax) opiera się na fabrycznych normach czasowych, co powoduje, iż wliczony w ten czas okres naprawy jest czysto teoretyczny i nie uwzględnia on wielu nieprzewidzianych czynników zewnętrznych, mogących wystąpić podczas całego procesu naprawy.

W związku z powyższym, uzasadniony czas najmu pojazdu zastępczego w przypadku szkody częściowej zależy od wielu czynników. Każdy z etapów niezbędnych do ustalenia zakresu szkody oraz przywrócenia pojazdu poszkodowanego do stanu sprzed szkody wymaga odpowiedniego czasu, który powinien być brany pod uwagę przy określaniu długości wynajmu pojazdu zastępczego na koszt ubezpieczyciela.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Państwu na każdym etapie postępowania w celu uzyskania należnego odszkodowania.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 03 września 2024 r.

autor/redaktor cyklu:

Katarzyna Tobiasz

Radca prawny
+48 502 471 767 | k.tobiasz@kglegal.pl