W Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmiany te są odpowiedzią na wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w znowelizowanych przepisach Kodeksu pracy.
Jak obecnie wyglądają przepisy?
Dotychczas obowiązujące rozporządzenie nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy, adekwatnej do rodzaju wykonywanej pracy (w tym tempa metabolizmu oraz wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania). Temperatura ta nie powinna być niższa niż 14°C, chyba że względy technologiczne uniemożliwiają jej utrzymanie. Przepisy określają minimalną temperaturę w miejscu pracy, jednak nie precyzują temperatury maksymalnej.
Jaka odpowiedzialność pracodawcy?
Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz systematycznego szkolenia pracowników w zakresie BHP. Zgodnie z art. 210 § 1 Kodeksu pracy, jeżeli warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika lub innych osób, pracownik ma prawo wstrzymać pracę, niezwłocznie informując o tym przełożonego.
Dotychczasowe przepisy prawa pracy dotyczą tylko ochrony pracowników w warunkach szkodliwego mikroklimatu gorącego, wynikającego z czynników technologicznych, a nie atmosferycznych. Oznacza to, że rozwiązania te dotyczą tylko niewielkiego odsetka pracowników.
Jakie zmiany ma wprowadzić nowe brzmienie rozporządzenia?
Ministerstwo planuje wprowadzenie m.in. takich zapisów jak:
a) zapewnienie w pomieszczeniach pracy temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy (tempa metabolizmu), nie wyższej niż: 28 °C dla pracy o niskim i umiarkowanym tempie metabolizmu oraz w pomieszczeniach biurowych, 25 °C dla pracy o wysokim tempie metabolizmu, lub 22 °C dla pracy o bardzo wysokim tempie metabolizmu, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.
b) wprowadzenia przez pracodawcę odpowiednich rozwiązań organizacyjnych przy pracy na otwartej przestrzeni, w przypadku gdy temperatura przekroczy 25 °C;
Należy również pamiętać, że zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca odpowiada za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, uwzględniając zmieniające się warunki pracy, w pierwszej kolejności poprzez stosowanie środków ochrony zbiorowej.
Choć zmiany te można ocenić pozytywnie, to w ocenie niektórych mogą wprowadzić wiele trudności w realizacji codziennych obowiązków oraz destabilizację w funkcjonowaniu gospodarki państwa.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 17 stycznia 2025 r.
autor/redaktor cyklu:Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.