Rolnik to także prosument w systemie rozliczeń net-billing

05.09.2024 | Prawnik na roli

W dzisiejszym artykule z cyklu „Prawnik na roli”, zgodnie z Państwa oczekiwaniami odpowiemy na pytanie, czy rolnik może być prosumentem, a także wyjaśnimy na czym polega system rozliczeń net-billing.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (dalej jako: „ustawa o OZE”), prosumentem jest odbiorca końcowy dokonujący zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, a także wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacjach, w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą, regulowaną ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.

Z uwagi na fakt, że działalność rolnicza jest regulowana ustawą o podatku rolnym, a nie ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (dalej jako: „Prawo przedsiębiorców”), nie ma żadnych przeciwskazań, aby rolnik był prosumentem i korzystał z systemu tzw. net-billing. Co więcej należy wskazać, że już w samym Prawie przedsiębiorców jest wprost wskazane, że przepisy nie mają zastosowania do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego.

Zgodnie z powyższym należy jednoznacznie stwierdzić, że rolnik również może zostać prosumentem. Niemniej ze względu na zmianę systemu rozliczeń prosumentów, w dalszej części artykułu przedstawimy Państwu nowy system rozliczeń – tzw. net billing.

Często spotykamy się z komentarzami rolników, że nowy system rozliczeń nie jest opłacalny i generuje większe koszty. W pierwszej kolejności wskazujemy, że rozliczenia w systemie net-billing oznaczają to, że w przypadku wprowadzenia do sieci niewykorzystanej energii, jej odbiór zostanie dokonany z uwzględnieniem ceny godzinowej. Wyjaśniamy, że niniejszy system działa na prostej zasadzie – rolnik za każdą 1 kWh energii wytworzonej i udostępnionej do sieci w ramach nadwyżki odbiera równowartość energii po bieżącej cenie prądu (cena godzinowa). Natomiast w razie odkupienia energii z sieci, rolnik będzie zobowiązany zapłacić wyższą cenę, bowiem w takim przypadku zostaną doliczone dodatkowe opłaty (koszty stałe). Z jednej strony jest to minus tego systemu, niemniej z drugiej strony pomimo wyższych cen rolnicy nie muszą obawiać się, że przepadnie im 20% oddanej energii, tak jak to miało miejsce w systemie net-metering.

Ze względu na ciągłe zmiany cen energii z pewnością system ten wydaje się mało przewidywalny. Niemniej uważamy, że w obecnym rolnictwie ogromne znaczenie odgrywają nowe technologie i urządzenia, które zużywają bardzo duże ilości energii elektrycznej. Tym samym, jeśli rolnik chce w jak najlepszy sposób wykorzystać obecny system, powinien jak najwięcej energii zużywać w ciągu dnia, podczas bieżącego produkowania energii przez OZE i w ten sposób zwiększać autokonsumpcję, a ewentualną wyprodukowaną nadwyżkę powinien sprzedać do sieci.

Warto wyjaśnić, że każdy rolnik – prosument posiada indywidualne konto, na które są przelewane środki ze sprzedaży nadwyżek energii i mogą zostać wykorzystane w ciągu 1 roku. Jeśli środki na koncie prosumenta w ciągu roku nie zostaną wykorzystane w całości oraz nie przekroczą 20% wartości sprzedanej w danym miesiącu energii, zostaną one prosumentowi zwrócone, przy czym przy rozliczeniu będą obowiązywać ceny godzinowe.

Podsumowując wyjaśniamy, że rolnicy, którzy mają własne mikroinstalacje mogą być również prosumentami. Obecnie rolnicy rozliczają się w systemie net-billing, który może być niezwykle korzystny, jeśli instalacja fotowoltaiczna będzie odpowiednio dobrana do potrzeb rolnika, bowiem obecny system w żaden sposób nie sprzyja produkowaniu ogromnych nadwyżek prądu. W naszej ocenie ciekawym pomysłem na uniknięcie sprzedaży energii po mało przewidywalnej cenie jest z pewnością autokonsumpcja – w szczególności ta bieżąca w ciągu dnia oraz zainwestowanie w magazyny energii.

W następnych artykułach, na które już teraz zapraszamy, będziemy kontynuować tematykę Odnawialnych Źródeł Energii!

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 05 września 2024 r.

autor/redaktor cyklu:

Paweł Kopytowski

Aplikant adwokacki
+48 22 856 36 60 | p.kopytowski@kglegal.pl