Skutki podatkowe przekwalifikowania umowy b2b

26.08.2024 | Podatkowe to i owo

Obecnie o tym, czy świadczenie usług odbywało się na zasadach określonych w umowach cywilnoprawnych, w tym na podstawie kontraktu b2b, czy może spełniało przesłanki do uznania, że doszło do wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę, decyduje sąd. W ostatnim czasie głośno jest jednak o tym, że kompetencje te mają zostać też przyznane Państwowej Inspekcji Pracy (więcej na ten temat w Nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy | Graś i Wspólnicy (kglegal.pl)). Jakie jednak skutki podatkowe i ubezpieczeniowe wywoła przekwalifikowanie umowy b2b na umowę o pracę? O tym w dzisiejszym Podatkowo to i owo.

Umowa b2b polega na współpracy dwóch niezależnych przedsiębiorców. Oznacza to, że każdy z nich jest odpowiedzialny za własne rozliczenia publicznoprawne. Inaczej natomiast wygląda to w przypadku stosunku pracy. Tu bowiem to pracodawca staje się płatnikiem zarówno składek na ubezpieczenie, jak i podatku dochodowego. W przypadku umowy o pracę podstawą wypłaty wynagrodzenie jest sama umowa. W przypadku umowy b2b faktura wystawiana przez usługobiorcę. Do wynagrodzenie na fakturze doliczany jest podatek VAT, chyba że usługobiorca korzysta ze zwolnienia. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku wynagrodzenie stanowi koszt uzyskania przychodu pracodawcy/usługodawcy. Dodatkowo w przypadku umowy b2b może on odliczyć podatek VAT wykazany na otrzymanej fakturze. Dla usługodawcy zaletami umowy b2b jest to, że nie musi on rozliczać podatku oraz składek ubezpieczeniowych usługobiorcy. Ponadto nie obowiązują w tym przypadku normy wynikające z kodeksy pracy m. in. dotyczące urlopu wypoczynkowego, czy maksymalnego czasu pracy. Korzyścią dla usługobiorcy jest możliwość rozliczenia wydatków na własną działalność np. telefonu, czy samochodu.

W przypadku uznania, że pomimo zawarcia umowy b2b, usługi były świadczone w warunkach właściwych dla umowy o pracę, przyjmuje się, że zaistniały skutki stosunku pracy. Oznacza to, że na dotychczasowym usługodawcy ciąży obowiązek zapłaty zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczek na podatek dochodowy. Ponadto traci on prawo do odliczenia podatku VAT z otrzymanych faktur. Powoduje to konieczność korekty rozliczeń podatku VAT, co będzie skutkować koniecznością zapłaty podatku wraz z odsetkami lub zmniejszeniem nadwyżki. Dotychczasowy usługodawca naraża się także na nałożenie dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości do 30% nieprawidłowości.

Konsekwencje podatkowe powstaną też dla dotychczasowego usługobiorcy. Jeżeli bowiem zostanie zakwestionowane prowadzenie przez niego działalności gospodarczej, rozpoznanie kosztów uzyskania przychodu z działalności oraz odliczenie podatku VAT od faktur zakupowych będzie nienależne. Usługobiorca również zatem powinien dokonać stosownych korekt deklaracji podatkowych.

Na ryzyko przekwalifikowania umowy narażeni są nie tylko zwykli współpracownicy, lecz także członkowie zarządu, świadczący usługi dla spółki w ramach własnej działalności gospodarczej. W wielu spółkach powszechną praktyką jest bowiem zawieranie z członkami zarządu umów o współpracę.

W celu zabezpieczenia się na wypadek ewentualnej kontroli lub otrzymania pozwu o ustalenie stosunku pracy, zachęcamy do kontaktu z Kancelarią. Przeprowadzamy audyt zawieranych umów, a także konsultujemy warunki świadczonych usług pod kątem możliwości ustalenia, czy odpowiadały one w rzeczywistości stosunkowi pracy.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 25 sierpnia 2024 r.

autor/redaktor cyklu:

Rafał Knap

Radca prawny
+48 22 856 36 60 | r.knap@kglegal.pl