Status kryptowalut w wybranych ustawodawstwach europejskich – Estonia

27.05.2021 | Technoglogy

W 2019 r. w Estonii, przed zunifikowaniem „Virtual Currency Exchange Service License” i „Virtual Currency Wallet Service License” w jedną licencję, wydano ponad 1.500 certyfikatów uprawniających do świadczenia usług związanych z aktywami wirtualnymi. W 2019 r. ponad 80% licencji wydawanych na świecie dotyczyło podmiotów z siedzibą w Estonii. Biorąc pod uwagę rozmiar oraz populację Estonii, jest to jeden z największych hubów blockchainu w Europie. Za atrakcyjnością tego kraju stoją nie tylko rozwiązania dotyczące samych kryptowalut, ale również prowadzenia działalności gospodarczej. Program e-rezydencji, czyli zweryfikowanej tożsamości wirtualnej, jest motorem napędowym sukcesu rynku blockchain. Jest to rozwiązanie, które pozwala każdemu na rozpoczęcie oraz aktywne prowadzenie działalności całkowicie zdalnie na terenie Unii Europejskiej. Opłata związana z uzyskaniem e-rezydencji w estońskiej ambasadzie wynosi 120 euro, przy czym proces weryfikacyjny w teorii trwa do dwóch miesięcy, natomiast zgodnie z praktyką zazwyczaj nie więcej niż miesiąc. Estoński serwis powiązany z e-rezydencją jest miejscem, w którym można zarządzać usługami związanymi z biurami wirtualnymi, finansami, podatkami, opłatami prawnymi czy bankowymi. Digitalizacja wszelkich urzędowych czynności, w połączeniu z łatwością zdalnych operacji związanych z działalnością wraz z klarownymi rozwiązaniami w kwestii blockchain, uczyniły z tego kraju punkt docelowy dla wielu kryptowalutowych przedsięwzięć.

Estonia była pierwszym europejskim krajem, który przedstawił jasne regulacje i wytyczne w zakresie walut wirtualnych, jednakże kryptowaluty nie są tu rozpoznawane jako wirtualny środek płatniczy i nie posiadają statusu pieniądza. Na przełomie 2017 i 2018 roku estoński urząd „Financial Supervision and Resolution Authority” skategoryzował aktywa krypto, jako te o charakterze użytkowym, dobroczynnym, płatniczym lub majątkowym. Podmioty przeprowadzające Initial Coin Offering muszą przedstawić wspomnianemu organowi plany dotyczące przeprowadzanego ICO celem weryfikacji jego charakteru, również przed rozpoczęciem prowadzenia marketingu przedsięwzięcia.

Prowadzenie działalności związanej z wymianą kryptowalut, czy świadczeniem usług portfela kryptowalut wymaga uzyskania licencji jednolitej dla obu wymienionych celów. Podobnie do założeń przyjętych w Szwajcarii czy na Malcie, spółka musi posiadać swoją fizyczną siedzibę w Estonii oraz przejść szereg procedur AML i KYC. Estonię wyróżniają zaś wymogi stawiane przez ich legislaturę, a dokładnie wysokość wymaganego kapitału zakładowego o wartości 12.000 euro oraz jednorazowa opłata za wniosek licencyjny w wysokości 3.300 euro.

W trzech ostatnich wpisach zostały wymienione wyłącznie niektóre z państw przodujących w świecie technologii blockchain. Z całą pewnością polecamy z uwagą śledzić ten niezwykle dynamicznie rozwijający się rynek. Ponadto, w trakcie wyboru lokalizacji warto przeanalizować jak najwięcej możliwych destynacji, tak aby wybrać najdogodniejsze miejsce pod względem regulacji prawnych, opowiadające celom i skali naszego przedsięwzięcia.

Niniejszy alert ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

autor:

Tomasz Kalinowski

Aplikant radcowski
+48 531 505 917 | t.kalinowski@kglegal.pl

redaktor cyklu:

Monika Antosik

Adwokat
+48 518 532 957 | m.antosik@kglegal.pl