Prezydent Wołodymyr Zełenski 16 marca 2022 r. podpisał ustawę, dzięki której kryptowaluty staną się legalne w Ukrainie. Nowa ustawa została podpisana w czasie trwania rosyjskiej inwazji na Ukrainę, co podkreśla rolę, jaką podczas konfliktu odegrały kryptowaluty.
Ustawa o wirtualnych aktywach określa status prawny, klasyfikację i własność wirtualnych aktywów. Wprowadza również środki monitorowania finansowego aktywów wirtualnych.
W ten sposób Ukraina dołączyła do grona krajów, które prawnie regulują kryptowaluty, są to między innymi: Niemcy, Dania, Hiszpania, Francja, Islandia, Japonia, Meksyk i Wielka Brytania. Zaś jedynym krajem na świecie, który uznaje kryptowalutę za legalną, jak wcześniej zostało wspominane, jest Salwador.
Ukraińskie prawo dotyczące kryptowalut pojawiło się w momencie, gdy inne kraje na całym świecie zastanawiają się, w jaki sposób odpowiednio regulować branżę krypto.
Salwador ustanowił bitcoin legalną walutą i stara się, aby ich kraj stał się centrum działalności kryptowalut. Z drugiej strony Chiny starają się wyeliminować handel i kopanie kryptowalut.
W tym miesiącu prezydent USA Joe Biden podpisał dekret wzywający agencje federalne do przyjęcia jednolitego podejścia do regulacji i nadzoru nad zasobami cyfrowymi. Zarządzenie wykonawcze nie jest jednak aktem prawnym regulującym branżę kryptowalut.
W krajach, w których nie było specjalnych przepisów dotyczących kryptowalut, takich jak Ukraina, rządy starały się objąć giełdy i inne podmioty zajmujące się aktywami cyfrowymi nadzorem organów kontroli finansowej. Na przykład w Wielkiej Brytanii giełdy kryptowalut muszą zarejestrować się w Urzędzie ds. Postępowania Finansowego i podlegają istniejącym przepisom dotyczącym prania pieniędzy. Dla porównania, podejście Ukrainy ma na celu stworzenie prawa specjalnie dostosowanego do branży aktywów cyfrowych.
Do tej pory rynek kryptowalut w Ukrainie miał podobny status do reszty krajów regionu, a więc była to wciąż nieuregulowana sprawa, wywołująca dyskusje na temat legalności i bezpieczeństwa. W związku z tym wiele banków mogło odmawiać prowadzenia kont powiązanych z obrotem krypto.
Projekt ustawy „O wirtualnych aktywach” we wrześniu 2021 został przyjęty w głosowaniu parlamentu Ukrainy. Jednak prezydent zawetował ustawę, twierdząc, że wiąże się to ze zbyt dużymi kosztami w celu utworzenia nowego organu nadzorującego. Przez ten czas kryptowaluty były strefą niedomówień, niewpisane w istniejące ramy prawne.
17 lutego w Radzie Najwyższej Ukrainy, po licznych poprawkach, ustawa została przyjęta. Mychajło Fedorow, minister transformacji cyfrowej i wicepremier Ukrainy, stwierdził, że nowa ustawa stanowi ogromną szansę na rozwój biznesów w Ukrainie.
Ustawa podpisana przez prezydenta Zeleńskiego uznaje kryptowaluty jako część polityki finansowej państwa, zaś regulacje rynku kryptowalut będzie sprawować istniejąca już Narodowa Komisja ds. bezpieczeństwa rynku giełdowego.
Od teraz podmioty zajmujące się cyfrowymi walutami będą musiały zarejestrować swoją działalność na Ukrainie, gdzie zostały nawiązane legalne kontakty z giełdami. Zostanie także wprowadzony specjalny organ nadzorujący rynek w celu zapobieganiu nadużyciom. W związku z powyższym, od teraz żaden bank nie będzie mógł odmówić prowadzenia kont związanych z obrotem kryptowalut bez uzasadnionej przyczyny, a wszystkie formy walut zyskają równy legalny status, co pozwoli handlować nimi bez ograniczeń.
Ukraińska Narodowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ma odpowiadać za regulowanie i bieżący nadzór nad rynkiem kryptowalut. Organ będzie również odpowiedzialny za wydawanie licencji dla firm i wdrażanie polityki państwa w tej branży. Ministerstwo Finansów ma natomiast pracować nad zmianami w krajowych kodeksach podatkowych i cywilnych, aby w pełni uregulować rynek wirtualnych aktywów.
Po rozpoczęciu wojny w Ukrainie tamtejszy rząd zachęcał do wpłacania datków w celu finansowania broni dla ukraińskich sił zbrojnych. Pomoc miała płynąć również w formie kryptowalut. Sytuacja ta stała się pierwszym w historii przypadkiem działań wojennych z wykorzystaniem kryptowalut na taką skalę. Wedle różnych źródeł, do dnia 24 marca 2022 roku, stan datków z kryptowalut wynosił ok. 100 mln euro.
Obecnie rząd Ukrainy uruchomił oficjalną stronę internetową, na której ludzie z całego świata mogą przekazywać darowizny za pośrednictwem kryptowalut. Pieniądze zostaną przeznaczone na wojskową i humanitarną pomoc dla Ukrainy.
Niniejszy alert ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
autor: