Wniosek o „wakacje od ZUS” dla firm krok po kroku

16.08.2024 | O pracy po pracy

Zgodnie z zapowiedzią obecnego rządu, od 1 listopada mikroprzedsiębiorcy, a zatem osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (wpisane do CEIDG) będą mogli raz w roku kalendarzowym zrezygnować z obowiązku opłacania miesięcznych składek na ubezpieczenie społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe i jeżeli wcześniej zostało zadeklarowane jego opłacanie, również chorobowe.

Kto będzie mógł skorzystać?

Przedsiębiorcy, którzy w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku mieli zgłoszonych do ubezpieczeń nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym także siebie samych) oraz w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku, osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.

Jak przebiega proces uzyskania wakacji od ZUS?

Przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do ZUS za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na profilu ZUS.

Wniosek przedsiębiorcy będzie musiał zawierać odpowiednie dane, tj.

  • imię i nazwisko;
  • numer NIP i PESEL (jeśli nie nadano tych numerów identyfikacyjnych – serię i numer dowodu osobistego albo paszportu);
  • wskazanie miesiąca kalendarzowego, w którym przedsiębiorca zamierza skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek
  • oświadczenie, że na dzień złożenia wniosku płatnik składek jest mikroprzedsiębiorcą; \oświadczenie, że przedsiębiorca nie wykonywał działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.

Powyższe oświadczenia będą składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Jak długo przedsiębiorcy będą czekać na decyzję ZUS?

Zgodnie z projektem, ZUS będzie miał nie więcej niż 40 dni na przyznanie ulgi (licząc od dnia złożenia kompletnego wniosku). Poinformuje o tym ubezpieczonego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Co ważne, przedmiotowego wniosku nie da się cofnąć albo skorygować. Przedsiębiorca nie będzie mógł więc np. wprowadzić zmian co do miesiąca, w którym chciałby skorzystać z ulgi. Przedsiębiorca otrzyma informację zwrotną co do wniosku w postaci elektronicznej na profilu informacyjnym.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 14 sierpnia 2024 r.

autor/redaktor cyklu:

Aleksandra Tomczyk

Aplikant radcowski
+48 22 856 36 60 | a.tomczyk@kglegal.pl