W przypadku trwającego postępowania dotyczącego nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę, coraz częściej dochodzi do zakończenia takich spraw ugodą. Ugoda może zostać zawarta przed mediatorem, a następnie zatwierdzona przez sąd lub też bezpośrednio przed sądem prowadzącym postępowanie.
W trakcie mediacji strony wypracowują wspólne stanowisko, które może nieznacznie odbiegać od roszczeń przedstawionych w pozwie. Obie strony idą na pewne ustępstwa, aby szybciej zakończyć spór i zminimalizować koszty.
Tego rodzaju postępowania zazwyczaj kończą się zawarciem ugody. Ale co w sytuacji, gdy jedna ze stron, zazwyczaj pracodawca, nie wywiąże się ze zobowiązań wynikających z ugody? W poniższym artykule przedstawimy kroki, jakie może podjąć pracownik w takiej sytuacji.
Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności
W przypadku zawarcia ugody sądowej w ramach której pracodawca zobowiązał się do wydania pracownikowi sprostowania świadectwa pracy, uwzględniającego zmianę trybu rozwiązania umowy o pracę na porozumienie stron, pracownik ma możliwość wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności i dochodzić wykonania ugody w ramach postępowania egzekucyjnego.
Jak będzie wyglądać egzekucja?
Ze względu na to, że ugoda obejmuje obowiązek o charakterze niepieniężnym, polegający na wydaniu dokumentu o określonej treści, który może zostać sporządzony wyłącznie przez pracodawcę, egzekucja w tej sytuacji będzie prowadzona na podstawie art. 1050 k.p.c. Zgodnie z art. 1050 § 1 k.p.c., sąd, właściwy ze względu na miejsce, w którym czynność ma zostać wykonana, na wniosek wierzyciela (pracownika) po wysłuchaniu stron, wyznaczy dłużnikowi (pracodawcy) termin do wykonania obowiązku pod rygorem grzywny na wypadek niewykonania tej czynności w wyznaczonym terminie.
Co jeśli pracodawca wciąż nie wykona ciążącego na nim obowiązku?
W sytuacji, gdy pracodawca wciąż nie wykona czynności we wskazanym przez sąd terminie, wówczas na wniosek pracownika sąd nałoży na pracodawcę grzywnę i jednocześnie wyznaczy nowy termin do wykonania czynności, z zagrożeniem surowszej grzywny. Istnieje także możliwość, aby zamiast grzywny sąd zagroził dłużnikowi (pracodawcy) nakazaniem zapłaty na rzecz wierzyciela (pracownika) określonej sumy pieniężnej za każdy dzień zwłoki w wykonaniu czynności.
Jeśli pracodawca nadal będzie uchylać się od wydania świadectwa pracy zgodnego z treścią ugody sądowej sąd na wniosek pracownika nakaże pracodawcy zapłatę sumy pieniężnej na rzecz pracownika. Podkreślenia wymaga, że taka kwota może być zwiększana.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 12 września 2024 r.
autor/redaktor cyklu: