Kluczowe znaczenie dla ustalenia jakie roszczenia przysługują poszkodowanym ma rozróżnienie dwóch pojęć – wypadku drogowego oraz kolizji – często funkcjonujących w języku potocznym zamiennie.
Zgodnie z kodeksem karnym za wypadek komunikacyjny uznajemy zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, wynikające z naruszenia zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest nieumyślne spowodowanie obrażeń ciała, powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na okres dłuższy niż 7 dni albo śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na jego zdrowiu. Za kolizję natomiast uznajemy zdarzenie, w którym nikt nie został poszkodowany, szkoda dotyczy w tym przypadku wyłącznie pojazdów. W świetle kodeksu karnego kolizja stanowi wykroczenie.
Do kogo zgłosić szkodę?
Co do zasady to sprawca szkody odpowiada za jej naprawienie. Zgodnie jednak z obowiązującymi przepisami posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu. W związku z powyższym, szkodę należy zgłosić bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy szkody, co ułatwia poszkodowanym dochodzenie należnego im odszkodowania.
Kto może się ubiegać o naprawienie szkody i zadośćuczynienie za krzywdę?
Co do zasady, zgodnie z art. 444 i 445 kodeksu cywilnego osobą uprawnioną do dochodzenia wyżej wskazanych roszczeń jest poszkodowany. Za poszkodowanego uznaje się osobę, przeciwko której bezpośrednio było skierowane zdarzenie sprawcze. Wyjątek stanowi natomiast art. 446 kodeksu cywilnego. W przypadku bowiem śmierci bezpośrednio poszkodowanego, roszczenie o zadośćuczynienie i odszkodowanie przechodzi na jego spadkobierców.
Jakie roszczenia przysługują poszkodowanym?
W przypadku, jeżeli do uszkodzenia pojazdu doszło w wyniku kolizji, poszkodowany może żądać przywrócenia pojazdu do stanu sprzed szkody (szkoda częściowa). W przypadku całkowitego zniszczenia pojazdu (szkody całkowitej), czy też nieopłacalności naprawy uszkodzeń odszkodowanie powinno być ustalone w wysokości umożliwiającej poszkodowanemu nabycie takiego samego lub podobnego samochodu. Ponadto, poszkodowanym przysługuje zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego oraz zwrotu kosztów związanych z koniecznością holowania pojazdu.
W przypadku wypadku komunikacyjnego, oprócz wyżej wymienionych roszczeń, poszkodowanym przysługują również (jeżeli doszło do uszkodzenia ciała lub śmierci):
- zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,
- odszkodowanie np. zwrot kosztów leczenia, dojazdu do placówek medycznych, sprzętu rehabilitacyjnego, zakupu leków,
- zwrot kosztów sprawowania opieki powypadkowej dla poszkodowanego,
- renta wyrównawcza.
W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Państwu na każdym etapie postępowania w celu uzyskania należnego odszkodowania oraz zadośćuczynienia.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 13 sierpnia 2024 r.
autor/redaktor cyklu: