Zapowiedź zmian w przepisach w zakresie jawności wynagrodzenia o pracę

13.12.2024 | O pracy po pracy

W dniu 5 grudnia 2024 r. został złożony projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy, który wprowadza istotne zmiany w zakresie jawności wynagrodzenia o pracę. Zgodnie z planowanym zapisem do kodeksu pracy – wynagrodzenie, jak i jego poziom, mają być jawne zarówno podczas trwania stosunku pracy, jak i przed jego nawiązaniem.

Czy obecnie można ujawniać wynagrodzenie?

Zgodnie z obecnym brzmieniem w kodeksie pracy, pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. W pojęciu dóbr osobistych mieści się informacja o wysokości przysługującego pracownikowi wynagrodzenia za pracę. Z tego też względu powszechnie przyjętą zasadą jest nieujawnianie wysokości wynagrodzeń poszczególnych pracowników.

Sąd Najwyższy orzekł w uchwale 7 sędziów Sądu Najwyższego z 16.07.1993 r., I PZP 28/93, że uprawnienie związku zawodowego do „kontrolowania wysokości wynagrodzeń pracowników; nie oznacza uprawnienia do żądania od pracodawcy udzielenia informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika bez jego zgody. Ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 kodeksu cywilnego.”

W uzasadnieniu uchwały SN wskazał, że pracownik ma „prawo do milczenia” w zakresie jego stosunku pracy dotyczącego wysokości wynagrodzenia.

Ujawnienie wysokości zarobków bez zgody pracownika mogłoby narazić pracodawcę na odpowiedzialność odszkodowawczą z tytułu naruszenia dóbr osobistych pracownika.

Co przewidują nowe przepisy?

Zapowiadane zmiany będą przewidywać procedurę uprawniającą pracowników do występowania do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie informacji w zakresie indywidualnego poziomu wynagrodzenia jak i średnich poziomów wynagrodzeń.

Pracodawca będzie zobowiązany udzielić odpowiedzi pracownikowi bez zbędnej zwłoki nie później niż w terminie 14 dni. W razie braku odpowiedzi, pracodawca będzie mógł zostać ukarany karą grzywny w wysokości od 1.000 zł do nawet 30.000 zł.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Zgodnie z przedłożonym projektem, nowe przepisy powinny wejść po upływie 6 miesięcy od dnia ich ogłoszenia. Jednak projekt jest dopiero na początkowym etapie procesu legislacyjnego, zatem trudno jest przewidzieć kiedy i w jakim kształcie przepisy wejdą w życie.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 13 grudnia 2024 r.

autor/redaktor cyklu:

Aleksandra Tomczyk

Aplikant radcowski
+48 22 856 36 60 | a.tomczyk@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.