Grudzień to zawsze czas podsumowań, okres, w którym warto zastanowić się nad mijającym rokiem. Stąd też w dzisiejszym artykule w ramach naszego cyklu „Prawnik na roli” i my podsumujemy zmiany w prawie, jakie zostały przeprowadzone w 2024 r. Postaramy się wskazać ich wpływ i skutki dla Rolników.
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii
Otóż w tym roku Parlament przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jest to niezwykle ważna i potrzebna nowelizacja, bowiem ułatwia rozwój energetyki prosumenckiej i przyspiesza proces inwestycyjny dla OZE poprzez skrócenie terminów wydawania zezwoleń i decyzji. Wreszcie w ustawie znalazł się zapis, zgodnie z którym działania dotyczące OZE leżą w nadrzędnym interesie publicznym. Powyższe zmiany są jak najbardziej pożądane i korzystne, ponieważ transformacja energetyczna stała się faktem, a OZE są narzędziem zapewniającym niezależność energetyczną i minimalizują zmiany klimatyczne.
Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego
Zgodnie z tą nowelizacją, z dniem 1 września 2024 r. wnioski o wyrażenie zgody na wcześniejsze zbycie nieruchomości lub oddanie jej w posiadanie innym podmiotom (tj. zgody, o której mowa w art. 2b ust. 3 ustawy) dotyczące powierzchni poniżej 1 ha powinny być kierowane do oddziałów terenowych KOWR, właściwych ze względu na położenie nieruchomości będącej przedmiotem wniosku.
Nowelizacja Kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim
Jest to kolejna pozytywna zmiana, bowiem nowe przepisy usunęły ograniczenia dotyczące udzielenia kredytów dla rolników, którzy dzięki temu mają większe szanse na powiększanie swoich gospodarstw rolnych. Co równie ważne zmiany te w dalszym ciągu umożliwiają rolnikom korzystanie z programów pomocowych ARiMR.
Nowelizacja ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej
W podatku rolnym wprowadzone zmiany dotyczą zwolnień podmiotowych, a mianowicie w zakresie zniesienia stosowania zwolnień określonych w art. 12 ust. 2 ustawy o podatku rolnym na wniosek. Powyższy przepis stanowi, iż zwolnione od podatku rolnego są m.in. uczelnie czy instytuty badawcze.
ESG w rolnictwie
Zgodnie z Dyrektywą unijną CSRD – 2024 r. to pierwszy okres, za który największe spółki giełdowe zostały zobowiązane do złożenia raportów ESG. Rolnictwo jako najstarszy i ważny sektor gospodarki, który ma wpływ na środowisko naturalne i społeczeństwo. Nieodpowiednie stosowanie pestycydów, nawozów i innych substancji w rolnictwie ma negatywny wpływ na glebę, wodę i powietrze a tym samym na zdrowie ludzi. Ponadto rolnictwo i przemysł spożywczy są znacznymi beneficjentami wody, której zasoby są ograniczone. Stąd również i branża rolnicza w 2024 r. miała za zadanie przygotować raporty ESG. Przypominamy, że ESG obejmuje wymogi, które muszą spełnić przedsiębiorstwa każdej z branży gospodarki narodowej. Należą do nich wymogi środowiskowe, zaangażowanie społeczne i korporacyjne obejmujące system kontroli i procedur usprawniających prawidłowe zarządzanie przedsiębiorstwem.
Na zakończenie warto także odnotować, iż 2024 r. w rolnictwie był związany z dużym niepokojem Rolników wobec umowy negocjowanej przez UE z organizacją MERCOSUR. W tym miejscu należy docenić polski rząd za jednoznaczne stanowisko i obronę polskiego rolnictwa wobec negocjacji Komisji Europejskiej z organizacją MERCOSUR.
Korzystając z okazji, jako liderzy Działu Prawa Rolnego pragniemy Państwu życzyć spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku. Wracamy do Państwa już w Nowym Roku 2025. Życzymy by ten Nowy Rok 2025 był rokiem rozwoju i ciekawych projektów, by zmiany w prawie nie były już takie częste i nagłe, a jeżeli nawet to zapraszamy do śledzenia naszych artykułów, a w razie wątpliwości zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.
Dopiero od roku jesteśmy z Państwem, dlatego też jesteśmy otwarci na Państwa pytania i propozycje dla naszych artykułów. Stąd zachęcamy do kontaktu i zgłaszania zagadnień, o których chcieliby Państwo przeczytać na adres social@kglegal.pl lub bezpośrednio na p.kopytowski@kglegal.pl.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 12 grudnia 2024 r.
autor:Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.