Sukcesje
Przedsiębiorco:
- Chciałbyś żeby Twój biznes przetrwał dla kolejnych pokoleń?
- Czy masz odpowiedni kapitał na zabezpieczenie swoich dzieci i małżonka, gdyby wszystkie zobowiązania biznesowe zostałyby im przekazane „w spadku”?
- Czy posiadasz odpowiednie środki na pokrycie odpraw dla pracowników w momencie, gdy Twoi spadkobiercy nie będą zainteresowani kontynuacją Twojej działalności?
- Czy na pewno wybrałeś najbardziej odpowiednią formę prowadzenia działalności biorąc pod uwagę aspekty podatkowe, odpowiedzialność za zobowiązania oraz postępowanie spadkowe?
- Pozostajesz w nieformalnym związku i chciałbyś zadbać o bezpieczeństwo finansowe Twoich bliskich?
- Masz złożoną sytuację rodzinną i chciałbyś mieć wpływ na rozdysponowanie Twoim majątkiem? (np. dzieci z różnych związków, brak podziału majątku z poprzedniego małżeństwa, brak rozdzielności majątkowej w trwającym małżeństwie)
- Prowadzisz biznes w formie spółki cywilnej, osobowej lub kapitałowej i chcielibyście wraz z wspólnikiem zabezpieczyć się na wypadek śmierci jednego z Was?
Według badań przeprowadzonych przez Polską Agencję Przedsiębiorczości, większość przedsiębiorców twierdzi, że sukcesję można przygotować w rok. W rzeczywistości jednak przekazanie majątku jest procesem złożonym i długotrwałym, dlatego ważne jest jego zaplanowanie.
Podjęcie odpowiednich kroków „już teraz” może zapewnić długotrwały i wielopokoleniowy sukces biznesowy.
Odpowiednie zaplanowanie sukcesji to nie tylko zapewnienie rozwoju przedsiębiorstwa i zabezpieczenie finansów firmowych, to również zabezpieczenie majątku prywatnego.
Przy planowaniu sukcesji bardzo ważny jest dobór właściwych rozwiązań prawnych, który wymaga uwzględnienia szeregu okoliczności. Inne rozwiązania będziemy przewidywali dla firmy funkcjonującej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, inne dla firm rodzinnych i inne dla osób prowadzących spółki prawa handlowego.
Pamiętaj, sukcesja to nie tylko prawidłowe sporządzenie testamentu, pozostaje tu jeszcze wiele innych aspektów prawnych i podatkowych. Ważne jest uświadomienie sobie przez przyszłego spadkodawcę możliwości jakie dają mu uregulowania prawne. Sama sukcesja przedsiębiorstwa jest pojęciem szerokim i obejmuje zarówno aspekty majątkowe jak i aspekty związane z przekazaniem zarządzania firmą.
Czy zastanawiałeś się jakie mogą być skutki braku odpowiedniego zaplanowania sukcesji?
Brak planowania sukcesji i przygotowania biznesu pod względem prawnym na przejęcie po śmierci jej właściciela oznacza dziedziczenie według reguł ustawowych przewidzianych przez kodeks cywilny, co skutkuje rozdrobnieniem majątku i w konsekwencji często prowadzi do upadku firmy, a nierzadko również do konfliktów rodzinnych. Warto zatem zadbać o należyte zabezpieczenie i przygotowanie sukcesji.
Zespół prawników z Kancelarii Prawnej Graś i Wspólnicy przy współpracy innych wyspecjalizowanych podmiotów (doradcy podatkowi, ekonomiści oraz doradcy ubezpieczeniowi) pomoże zaplanować i skutecznie wdrożyć odpowiednie kroki sukcesyjne.