Z uwagi na rosnącą liczbę wypadków komunikacyjnych oraz zwykłych kolizji, w dzisiejszym artykule omówimy zasady dotyczące wypłaty odszkodowania z OC sprawcy szkody w przypadku wystąpienia szkody częściowej na pojeździe.
Zasada pełnego odszkodowania
W pierwszej kolejności należy wskazać, że za szkodę częściową uznajemy sytuację, gdy koszt naprawy samochodu nie przekracza wartości rynkowej pojazdu. Zgodnie z obowiązującą zasadą pełnego odszkodowania, otrzymane przez poszkodowanego odszkodowanie z OC sprawcy szkody powinno odpowiadać wysokości całej szkody tzn. kosztom przywrócenia pojazdu poszkodowanego do stanu sprzed szkody. Szkoda w pojeździe powstaje już w momencie wypadku, w związku z czym, poszkodowany nie ma obowiązku przeprowadzenia naprawy pojazdu celem otrzymania należnego odszkodowania. To poszkodowany ma prawo wyboru sposobu naprawienia szkody. Uzależnianie przez ubezpieczyciela wypłaty odszkodowania od udowodnienia dokonania naprawy oraz udowodnienia poniesienia jej kosztów, nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach i utrwalonej linii orzeczniczej sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Należy jednak pamiętać, że uzyskane odszkodowanie nie może stanowić źródła bezpodstawnego wzbogacenia (a więc poszkodowany powinien otrzymać dokładnie wycenioną wartość szkody i nic ponadto).
Obowiązki ubezpieczyciela
Powstałą szkodę należy zgłosić bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy szkody, co ułatwia poszkodowanym dochodzenie należnego im odszkodowania. Na ubezpieczycielu spoczywa obowiązek przeprowadzenia całej procedury związanej z wypłatą odszkodowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ubezpieczyciel ma 30 dni na zakończenie postępowania likwidacyjnego. Przedłużenie wskazanego terminu może nastąpić jedynie w wyjątkowych przypadkach, a przy tym to zakład ubezpieczeń musi udowodnić, że pomimo zachowania należytej staranności, w terminie 30 dni niemożliwe było wyjaśnienie wszelkich okoliczności pozwalających na wypłatę odszkodowania.
Wysokość odszkodowania
Ustalenie należnego poszkodowanemu odszkodowania może nastąpić na podstawie sporządzonego przez rzeczoznawcę kosztorysu (tzw. metoda kosztorysowa) lub w oparciu o koszty faktycznie przeprowadzonej naprawy. Wypłacone przez Ubezpieczyciela odszkodowanie musi pozwalać na doprowadzenie pojazdu poszkodowanego do stanu sprzed szkody zarówno pod względem estetycznym, jak i technicznym. Zgodnie z przyjętą linią orzeczniczą, poszkodowanym przysługuje prawo zastosowania przy naprawie części nowych i oryginalnych (jeżeli takie uległy uszkodzeniu).
Podsumowując, poszkodowany w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, w przypadku szkody częściowej, może żądać odszkodowania w wysokości odpowiadającej niezbędnym i uzasadnionym ekonomicznie kosztom przywrócenia pojazdu do stanu sprzed szkody, także wtedy, gdy naprawy nie dokonał i sprzedał pojazd w stanie uszkodzonym.
W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Państwu na każdym etapie postępowania w celu uzyskania należnego odszkodowania oraz zadośćuczynienia.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 20 sierpnia 2024 r.
autor/redaktor cyklu: