Transakcje w rajach podatkowych, a ceny transferowe

09.09.2024 | Podatkowe to i owo

Obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych powstaje co do zasady jeżeli transakcje dokonywane są pomiędzy podmiotami powiązanymi. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek. W przypadku, gdy dokonujemy transakcji z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, tzw. raje podatkowe, jesteśmy zobowiązani do sporządzenia dokumentacji cen transferowych zarówn, jeżeli podmiot ten jest podmiotem powiązanym, jak i niepowiązanym.

Wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2019 r. Znajdują się w nim:

1) Księstwo Andory;
2) Anguilla – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;
3) Antigua i Barbuda;
4) Sint-Maarten, Curaçao – kraje wchodzące w skład Królestwa Niderlandów;
5) Królestwo Bahrajnu;
6) Brytyjskie Wyspy Dziewicze – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;
7) Wyspy Cooka – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią;
8) Wspólnota Dominiki;
9) Grenada;
10) Sark – Terytorium Zależne Korony Brytyjskiej;
11) Hongkong – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej;
12) Republika Liberii;
13) Makau – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej;
14) Republika Malediwów;
15) Republika Wysp Marshalla;
16) Republika Mauritiusu;
17) Księstwo Monako;
18) Republika Nauru;
19) Niue – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią;
20) Republika Panamy;
21) Niezależne Państwo Samoa;
22) Republika Seszeli;
23) Saint Lucia;
24) Królestwo Tonga;
25) Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych – Terytorium Nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych;
26) Republika Vanuatu.

Większość z powyższych kojarzyć się może z wypoczynkiem na rajskich wyspach, jednak na liście znajduje się też leżąca w Europie Andora oraz Monako.

Nie wszystkie transakcje dokonane w tych krajach będą podlegały obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Dokumentację należy sporządzić dla transakcji których wartość przekracza:
1) 2 500 000 zł – w przypadku transakcji finansowej,
2) 500 000 zł – w przypadku transakcji innej niż transakcja finansowa.

Jeżeli byliśmy stroną takiej transakcji, do 31 października 2024 r. musimy przygotować dokumentację cen transferowych. Dokumentacja ta powinna zawierać wszystkie elementy wymagane dla standardowej dokumentacji cen transferowych. Dodatkowo powinna jednak zawierać uzasadnienie gospodarcze transakcji, w szczególności opis spodziewanych korzyści ekonomicznych, w tym podatkowych.

Korzyścią podatkową może być nie tylko niepowstanie obowiązku podatkowego ale także np.: niższy wymiar podatku, odroczenie w czasie jego zapłaty, powstanie nadpłaty podatku lub straty podatkowej.

Korzyścią ekonomiczną może być np.: zwiększenie udziału w rynku, większa rozpoznawalność marki/produktu, czy wzrost rentowności działalności gospodarczej.

Jeżeli mamy już gotową dokumentację, do 2 grudnia 2024 r. musimy złożyć informację o cenach transferowych TPR. Informację tę możemy złożyć obecnie wyłącznie przez e-Deklaracje (wymagany jest podpis kwalifikowany).

W informacji o cenach transferowych składamy też oświadczenie, że ceny zostały ustalone na warunkach które miałyby zastosowanie między podmiotami niepowiązanymi oraz nie mającymi siedziby w rajach podatkowych.

W przypadku transakcji z podmiotami z państw stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, dla wykazania rynkowości ceny nie jest wystarczające dokonywanie ich z podmiotami niepowiązanymi. Ważnym jest zatem by od samego początku pilnować, by transakcja odbyła się na warunkach rynkowych.

Niewywiązanie się (lub nieprawidłowe wywiązanie) z obowiązków dotyczących cen transferowych naraża sprawcę na odpowiedzialność karną skarbową, a podmiot dokonujący transakcji z podmiotami z rajów podatkowych na sankcje podatkowe.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 08 września 2024 r.

autor/redaktor cyklu:

Rafał Knap

Radca prawny
+48 22 856 36 60 | r.knap@kglegal.pl