W dzisiejszym wydaniu artykułu z cyklu „Wtorkowe Poranki dla Budowlanki” przygotowaliśmy dla Państwa krótkie podsumowanie dwóch proponowanych zmian w prawie, które pojawiły się we wrześniu. Jako ciekawostkę przekazujemy też podsumowanie „Ruchu Budowlanego w I półroczu 2024 r.”, na podstawie opracowania Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Projekt zmian w ustawie deweloperskiej
O trwających w Ministerstwie Rozwoju i Technologii pracach nad projektem zmian w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz deweloperskim funduszu gwarancyjnym, dotyczących Portalu DOM – czyli Portalu Danych o Obrocie Mieszkaniami pisaliśmy w zeszłym tygodniu #221, więc zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem.
W tym miejscu jednak chcielibyśmy wskazać, że zgodnie z przedstawionym projektem przekazywanie dodatkowych danych do systemu DFG obejmujących: i) rodzaj obiektu będącego przedmiotem umowy, przez wskazanie lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, j) cena lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego objętego umową, k) powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego objętego umową oraz powierzchnia nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym objętym umową, l) liczba pokoi w lokalu mieszkalnym albo domu jednorodzinnym objętym umową, m) kondygnacja nadziemna budynku, na której znajduje się lokal mieszkalny objęty umową, n) liczba kondygnacji nadziemnych i liczba kondygnacji podziemnych budynku, w którym znajduje się lokal mieszkalny objęty umową, będzie obowiązkiem dewelopera. Z kolei, w zależności od rodzaju danych, za nieprzekazanie danych lub informacji lub przekazanie danych lub informacji niezgodnie ze stanem faktycznym przewidywana jest grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Warto też wskazać na przepis końcowy, który zobowiąże deweloperów do przekazania danych do DFG w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji, w stosunku do danych z umów zawartych przed dniem jej wejścia w życie.
Zmiany można śledzić na stronie RCL: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12389503
Projekt zmian w warunkach technicznych
Zanim jeszcze w sierpniu weszły w życie zmiany w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dalej „rozporządzenie WT”) wprowadzające pakiet zmian znany jako „stop patodeweloperce”, to już opublikowany został projekt kolejnej ich nowelizacji w zakresie placów zabaw. We wrześniu opublikowano zestawienie uwag po konsultacjach publicznych i opiniowaniu.
Co do zasady projektodawcy planują dokonać zmian mających na celu ułatwienia w ich realizacji poprzez wprowadzenie wyłączeń od obowiązku budowy placów zabaw w określonych w projekcie sytuacjach, w tym w przypadku, gdy w pobliżu znajduje się inny publicznie dostępny plac zabaw dla dzieci lub realizacje placu zabaw na innej działce niż budowany budynek lub zespół budynków (pod warunkiem spełnienia wskazanych w rozporządzeniu WT). W zakresie tego drugiego przypadku, to projektodawcy zamierzają wprowadzić zmianę, że „inna działka budowlana” dotyczyć ma działki będącej własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Zmiany można śledzić na stronie RCL: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12387401/katalog/13071107#13071107
Ruch Budowlany w I półroczu 2024 r.
Zgodnie z opracowaniem przygotowanym przez GUNB, patrząc pod kątem pozwoleń na budowę to zostało ich wydanych więcej niż w analogicznym okresie w 2023 r. Przechodząc do liczb to ogółem wydano 69.212 decyzji w 2024 r., w tym 42.799 dla budynków mieszkalnych (jedno- i wielorodzinnych), podczas gdy w I półroczu 2023 r. 65.070, w tym 37.312 dla budynków mieszkalnych.
Najwięcej pozwoleń zostało wydanych w województwach: mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim, zaś najmniej w opolskim i lubuskim.
W zakresie zgłoszeń budowy to w analizowanym okresie zostało dokonanych 775 zgłoszeń budowy 779 budynków jednorodzinnych do 70 m2 oraz 930 zgłoszeń budowy 938 budynków jednorodzinnych. Czyli łącznie dokonano na zgłoszenie budowę 1717 budynków jednorodzinnych.
Jeżeli chodzi o dopuszczenie do użytkowania to pojawił się wzrost w przypadku budynków wielorodzinnych, których było 3.061 w stosunku do 2.633 w I półroczu 2023 r., ale spadek w przypadku budynków jednorodzinnych, których oddano 42.857, a w I półroczu 2023 r. 55.443.
Całe opracowanie dostępne: https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/attachment/ruch_budowlany_i_polrocze_2024.pdf
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 30 września 2024 r.
autor/redaktor cyklu: