Podsumowanie zmian w prawie – październik 2024 r.

05.11.2024 | Wtorkowe Poranki dla Budowlanki

Minął kolejny miesiąc, a to oznacza, że przyszedł czas na kolejne podsumowanie zmian w prawie, które zostały zapowiedziane lub miały miejsce w październiku 2024 r. Pod kątem legislacyjnym niewiele się dzieje, bo jak spojrzymy na statystyki, to w październiku Sejm przyjął 14 ustaw, z czego tylko pięć zostało opublikowanych w Dzienniku Ustaw. Przy czym żadna z tych ustaw nie wpływa bezpośrednio na rynek nieruchomości, poza zmianami w ustawie o ułatwieniach dla terenów dotkniętych powodzią. Pojawiają się jednak zapowiedzi zmian, na które chcemy zwrócić uwagę.

Ułatwienia dla terenów dotkniętych powodzią

4 października 2024 r. została opublikowana ustawa z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.

Ustawą tą wprowadzono m.in. możliwość wsparcia dla poszkodowanych, którzy są kredytobiorcami w rozumieniu ustawy z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz których dom jednorodzinny lub lokal mieszkalny, których dotyczył kredyt mieszkaniowy (w rozumieniu ustawy o wsparciu kredytobiorców) zostały uszkodzone lub zniszczone na skutek powodzi oraz którzy utracili, chociażby czasowo, możliwość korzystania z tego domu lub jego części lub tego lokalu albo którzy całkowicie utracili źródło dochodu w wyniku powodzi oraz byli zatrudnieni lub prowadzili działalność gospodarczą na obszarze gminy lub miejscowości wskazanej w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2 specustawy powodziowej.

Zgodnie z wprowadzonym art. 27a gminom wskazanym jako poszkodowane w wyniku wystąpienia powodzi i w okresie wskazanym w tych przepisach przysługuje prawo pierwokupu lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych położonych na obszarze tej gminy. Nabyte przez gminę lokale mieszkalne oraz budynki mieszkalne jednorodzinne wejdą w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

Dokonano również zmian w ustawie z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Obecnie nie wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej odbudowa instalacji w celu zapewnienia ciągłości i jakości świadczonych usług, zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno- budowlanej obiektów liniowych z wyjątkiem linii kolejowych o znaczeniu państwowym, określonych na podstawie ustawy o transporcie kolejowym oraz obiektów budowlanych o kubaturze mniejszej niż 1000 m3 i nie wyższych niż 12 m nad poziomem terenu, z wyjątkiem obiektów gospodarczych i składowych, usytuowanych na działkach siedliskowych. Wprowadzone zmiany dotyczą również odbudowy instalacji.

Rząd pracuje nad kolejnymi zmianami w zakresie odbudowy obiektów, które ucierpiały w wyniku powodzi, w szczególności w zakresie dotyczących uproszczenia procedur budowlanych dla obiektów budowlanych do 2000m3 powierzchni, a projekt zmian jest na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Propozycje zmian w zakresie odwołań od decyzji o pozwoleniu na budowę

Ministerstwo Rozwoju i Technologii po raz kolejny zapowiada zmiany w Prawie budowlanym mające na celu ograniczenie bezpodstawnych odwołań od decyzji o pozwoleniu na budowę. Obecnie, aby skutecznie złożyć odwołanie od pozwolenia na budowę wystarczy, że odwołujący się wskaże, że nie zgadza się z tak wydaną decyzją (nawet bez jej uzasadniania) i takie odwołanie podlega rozpoznaniu przez organ drugiej instancji (z reguły wojewodę).

Tym razem nowelizacja przepisów miałaby zakładać, że strona niezadowolona z decyzji będzie zobowiązana wskazać w odwołaniu zakres żądania oraz dowody uzasadniające te żądania. Należy wskazać, że proponowane zmiany powinny wpłynąć pozytywnie na szybkość procesu inwestycyjnego, czekamy jednak na ich faktyczne wprowadzenie.

Wycofanie się ze zmian w określeniu minimalnej liczby miejsc postojowych dla inwestycji realizowanych w trybie specustawy mieszkaniowej

W kolejnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, w wersji z dnia 11 października 2024 r. znalazła się propozycja zmian przepisów specustawy mieszkaniowej (tzw. lex deweloper) związana z liczbą miejsc parkingowych. Pierwotnie projekt zakładał likwidację obowiązku określenia minimalnej liczby miejsc postojowych (1,5 miejsca) do realizacji w ramach inwestycji mieszkaniowej. Niestety już w wersji projektu ustawy z dnia 27 października 2024 r. zmiana przepisu w specustawie mieszkaniowej została wykreślona, wobec tego nie wiadomo czy, a jeżeli tak to kiedy zostanie ona wprowadzona.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 31 października 2024 r.

autor/redaktor cyklu:

Aleksandra Jastrzębska

Radca prawny
+ 48 514 585 772 | a.jastrzebska@kglegal.pl

redaktor cyklu:

dr Joanna Barzykowska

Adwokat, wspólnik
+ 48 502 677 504 | j.barzykowska@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.