Problemy z sąsiadami i ich zachowaniem potrafią być bardzo frustrujące. Trudno bowiem walczyć z działaniami innych osób, które mają miejsce na terenie ich własności. Istnieją jednak mechanizmy, które mogą pozwolić na skompensowanie negatywnych konsekwencji sąsiadowania z chociażby wysypiskiem śmieci, czy lotniskiem.
Czym więc są immisje?
W pierwszej kolejności należy odnieść się do tego, czym faktycznie są tzw. immisje. Zgodnie z definicją kodeksową – są to działania zakłócające korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Upraszczając powyższe – chodzi o wszystkie te zachowania, które rzutują na korzystanie przez nas z nieruchomości, a więc nadmierny hałas, nieprzyjemne zapachy czy chociażby takie położenie odpływów wody, które powodują zalewanie naszej nieruchomości. Ważnym jest wspomnieć, że każdą z sytuacji należy badać jednostkowo – z uwzględnieniem społeczno-gospodarczego przeznaczenia i stosunków miejscowych (a więc należy sprawdzić, czy konkretna immisja będzie immisją „ponad przeciętną miarę”). Przykładów można w tym kontekście mnożyć. Warto jednak wskazać, że bardzo często takie sytuacje skutkują nie tylko pogorszeniem samopoczucia i komfortu życia, ale mogą skutkować realnymi stratami i zniszczeniami.
Odszkodowanie
W sytuacjach, w których dochodzi do zaistnienia zniszczeń, bądź jakichkolwiek strat, związanych z działaniami lub zaniechaniami innych osób, możliwe jest wystąpienie przeciwko osobie, która je spowodowała, z roszczeniem o odszkodowanie. Jego kalkulacja powinna zostać dokonana na podstawie rzeczywistej szkody, a w niektórych sytuacjach, z uwzględnieniem utraconych korzyści. Warto więc skonsultować się w tym zakresie z osobą, która doradzi w jaki sposób obliczyć jej wysokość.
Koniecznym jest również zgromadzenie dowodów – dokumentacji, świadków, opinii potwierdzających okoliczności sprawy, które świadczyły będą o występowaniu immisji, osobie która się ich dopuszcza oraz wystąpieniu i wysokości szkody.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 07 stycznia 2025 r.
autor:Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.