W dzisiejszym artykule z cyklu „Prawnik na roli” przedstawimy Państwu, szereg perspektyw, które rok 2025 stawia przed sektorem rolno-spożywczym. W tym roku znacznie wzrastać będzie znaczenie technologii, zrównoważonych praktyk oraz przygotowań do zmieniających się warunków środowiskowych i rynkowych. Z pewnością poruszone poniżej kwestie, to ogromna szansa na rozwój polskiego rolnictwa.
Automatyka i robotyka
Od dłuższego czasu obserwujemy coraz większe znaczenie automatyzacji i robotyzacji w rolnictwie. Rolnicy coraz częściej wykorzystują roboty w pracach rolniczych, takich jak zbiór plonów, pielęgnacja i nawożenie roślin. Dzięki temu można zwiększyć wydajność i precyzję. Z pewnością roboty zmniejszają koszty produkcji i przyczyniają się do efektywniejszego gospodarowaniem czasem pracy. Co więcej, technologie takie jak sensory gleby, drony wspierają monitorowanie upraw i jakość gleb co pozwala na zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych i minimalizowanie strat.
AI
Ogromnym novum w rolnictwie jest wykorzystanie sztucznej inteligencji, która analizuje ogromne ilości danych, prognozuje plony, monitoruje warunki pogodowe oraz precyzyjnie zarządza zasobami, tj.: woda, nawozy. Systemy oparte na AI redukują straty, które wynikają z nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych lub szkodników. Sztuczna inteligencja jest w pełnej synergii z procesem digitalizacji, który zmienia sposób zarządzania gospodarstwami rolnymi. Nowoczesne systemy, oparte na analizie danych, umożliwiają precyzyjne zarządzanie zasobami, kontrolę nad procesami produkcyjnymi oraz lepsze planowanie. Technologie chmurowe pozwalają na zdalny dostęp do danych dotyczących upraw, co ułatwia monitorowanie i optymalizację produkcji. W ten sposób rolnicy mogą lepiej reagować na zmieniające się warunki i podejmować decyzje na podstawie dokładnych analiz. AI w rolnictwie z pewnością będzie wspomagać procesy produkcyjne, co w konsekwencji doprowadzi do zwiększenia wydajności i oszczędności.
Zmiany klimatyczne
Zmieniający się klimat stanowi jedno z największych wyzwań dla współczesnego rolnictwa. Wzrost temperatur, a także częstsze i bardziej intensywne zjawiska pogodowe, takie jak susze, burze czy powodzie, wymuszają na rolnikach poszukiwanie nowych rozwiązań. Przyszłość rolnictwa będzie w dużej mierze zależała od zdolności sektora do radzenia sobie z tymi wyzwaniami. Z tego względu duże znaczenie będą odgrywać ekoschematy oraz inwestycje OZE.
Żywność ekologiczna
Dynamicznie wzrastająca świadomość ekologiczna konsumentów napędza popyt na zdrową żywność. Z tego względu Rolnicy powinni rozważyć dostosowanie przynajmniej części swoich upraw i metod produkcji, poprzez zredukowanie środków ochrony roślin i sztucznych nawozów. Uważamy, że Rolnicy powinni podążać za obecnymi trendami, bowiem dzięki temu mogą zwiększyć opłacalność swojej produkcji.
Nowe rynki zbytu
Otwarcie nowych rynków eksportowych, szczególnie w Azji i Afryce, stwarza ogromne możliwości rozwoju dla sektora rolniczego. Rolnicy zyskują dostęp do nowych odbiorców, co pozwala na zwiększenie skali produkcji, a zarazem i zysków. Z drugiej strony, globalizacja zwiększa również konkurencję na rynku, co zmusza rolników do wdrażania innowacyjnych rozwiązań oraz dostosowywania się do międzynarodowych norm i standardów. W tym kontekście kluczowa staje się umiejętność adaptacji i dynamiczne reagowanie na zmieniające się globalne wymagania. Niestety globalizacja ma 2 oblicza, bowiem z drugiej strony musimy mieć w pamięci umowę Mercosur, która może znacznie utrudnić rentowność polskich gospodarstw.
Perspektywy na przyszły rok wskazują na silną potrzebę transformacji sektora rolniczego. Naszym zdaniem kluczowe będą nowe technologie, zrównoważone praktyki i umiejętność dostosowania się do dynamicznych zmian rynkowych oraz klimatycznych. Przyszłość rolnictwa będzie zależeć od połączenia innowacyjnych rozwiązań z tradycyjnymi praktykami, co pozwoli na tworzenie bardziej efektywnego, ekologicznego i odpornego systemu produkcji żywności.
Już teraz zapraszamy Państwa do przeczytania kolejnego artykułu, w którym omówimy najważniejsze zmiany w prawie, które bezpośrednio dotkną branżę rolniczą w 2025 r.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 9 stycznia 2025 r.
autor/redaktor cyklu:Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.