Podsumowanie zmian w prawie – marzec 2025 r.

01.04.2025 | Wtorkowe Poranki dla Budowlanki

Pierwszy dzień nowego miesiąca oznacza, że nadszedł czas abyśmy w ramach cyklu pt. „Wtorkowe Poranki dla Budowlanki” podsumowali kolejne zmiany w prawie w ostatnim miesiącu, a taką najważniejszą dla rynku nieruchomości była publikacja zmienionego projektu nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej „Projekt”). Projekt został w dniu 25 marca 2025 r. przyjęty przez Radę Ministrów.

Niemal od samego początku, gdy przepisy weszły w życie nie było wątpliwości, że gminy nie będą w stanie dochować narzuconego przez ustawodawcę terminu i uchwalić do 1 stycznia 2026 r. planów ogólnych. Zrozumiał to też ustawodawca, wobec czego zaproponował zmiany, o których już pisaliśmy w #243 , przy czym pojawiły się zmiany pierwotnego projektu, o których chcemy napisać dzisiaj. Bez zmian pozostaje okres przedłużenia, tj. na sporządzenie planów ogólnych gminy będą miały czas do 30 czerwca 2026 r.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że zmiana ta podyktowana jest także umożliwieniem procedowania pracy nad sporządzeniem planów ogólnych bez jednoczesnej konieczności wstrzymania obecnie prac nad planami miejscowymi oraz wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu tereny. Jednakże to w zakresie decyzji WZ została wprowadzona znacząca zmiana, a mianowicie bez zmian, tj. do końca 2025 r. pozostanie termin, w którym tylko uprawomocnione decyzje WZ będą wydawane bezterminowo. Wszystkie decyzje, które uzyskają status prawomocności od 1 stycznia 2026 r. będą miały termin 5-letni obowiązywania.

Z kolei do 30 czerwca 2026 r. inwestorzy będą mogli wnioskować o wydanie decyzji WZ, jeżeli dla danego terenu nie zostanie wcześniej uchwalony plan ogólny. Uchwalenie planu ogólnego przed 30 czerwca 2026 r. spowoduje, że decyzje WZ będą mogły być wydawane tylko w obszarach uzupełnienia zabudowy.

Wydłużenie terminu na uchwalenie planów ogólnych o kolejne 6 miesięcy przyniesie istotną i praktyczną konsekwencję, która pozwoli na uzyskanie decyzji WZ także na terenach, dla których do końca 2025 r. i tak nie uchwalono by planów ogólnych. Oznacza to zatem jednocześnie wyraźny sygnał, że przez cały 2025 r., inwestorzy mogą z dużą dozą spokoju wnioskować o wydanie decyzji o WZ, jako że termin możliwości uzyskiwania ich – nawet bez uchwalenia przez gminy planów ogólnych – został w znaczący sposób wydłużony.

Oczywiście pod warunkiem, że Projekt zostanie uchwalony i wejdzie w życie. Projekt został skierowany w dniu 26 marca 2025 r. do dalszych prac w Sejmie i nadano mu numer 1113 https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/druk.xsp?nr=1133. Następnego dnia projekt skierowano zaś do I czytania do Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. O dalszych losach legislacyjnych opisywanych zmian będziemy na bieżąco informować Państwa w kolejnych „Porankach”.

Podsumowując należy przy tym po raz kolejny podkreślić najważniejszą praktyczną konsekwencję nowelizacji, a mianowicie, pojawienie się planów ogólnych zastąpi dawniej obowiązujące studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i wiązać będą rady gminy przy uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, w przypadku ich braku niemożliwym będzie uzyskanie decyzji WZ, bowiem brak planu ogólnego po 30 czerwca 2026 r. będzie powodował tak naprawdę niemożność podejmowania jakichkolwiek nowych zamierzeń na terenie gminy nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Co więcej, uzyskane dotychczas ostateczne decyzje o warunkach zabudowy pozostaną w mocy bez względu na uchwalenie planu ogólnego. Jednakże te, które nie staną się prawomocne do końca 2025 r., będą mogły być wykorzystane na realizację zamierzeń inwestycyjnych jedynie w ciągu 5 lat od dnia ich uzyskania uprawomocnienia.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 1 kwietnia 2025 r.

autor:

Bartosz Brodowski

Prawnik
+48 514 017 003 | b.brodowski@kglegal.pl

autor/redaktor cyklu:

dr Joanna Barzykowska

Adwokat, wspólnik
+ 48 502 677 504 | j.barzykowska@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.