W dzisiejszym artykule z serii „Wtorkowe Poranki dla Budowlanki” chcielibyśmy zaprosić Państwa do zapoznania się z podsumowaniem najważniejszych zmian w prawie jakie zaszły w czerwcu 2025 r. w kontekście prawa nieruchomości.
Nowelizacja ustawy deweloperskiej
10 czerwca 2025 r. została opublikowana ustawa o zmianie ustawy deweloperskiej dotycząca problematyki tzw. jawności cen. Oznacza to, że od dnia 11 lipca 2025 r. każdy deweloper będzie miał obowiązek prowadzić stronę internetową, publikować na tej stronie informacje, o których mowa w nowelizacji oraz przesyłać dane do portalu dane.gov.pl. w stosunku do przedsięwzięć deweloperskich lub zadań inwestycyjnych, w których nie doszło do rozpoczęcia sprzedaży przed tym dniem.
Deweloperzy, którzy już rozpoczęli sprzedaż mają czas do 11 września 2025 r. na dostosowanie się do nowych przepisów.
Jako Kancelaria odpowiadamy na indywidualne pytania naszych klientów w kontekście niejasnych przepisów nowelizacji. Jesteśmy także w stałym kontakcie z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich, który w imieniu całej branży próbuje uzyskać wyjaśnienia do nowych przepisów od Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji oraz Ministra Rozwoju i Technologii.
Projektowana nowelizacja Prawa budowlanego
Niewątpliwie dla branży niezwykle istotną kwestią jest także projekt nowelizacji Prawa budowlanego. Aktualnie jest procedowany w ramach I czytania przed Komisją do Spraw Deregulacji oraz Komisją Infrastruktury. Głównym celem jest uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego.
Zgodnie z planowanym nowym brzmieniem art. 29 Prawa budowlanego zostanie rozszerzony katalog obiektów, które miast pozwolenia na budowę wymagać będą zgłoszenia. Mowa tu o między innymi o wolnostojących budynkach użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej do 200 m², boiskach i kortach sportowych, które służą nie tylko rekreacji, ale także sportowi, czy wolno stojących przydomowych budowlach ochronnych o powierzchni użytkowej do 35 m². W przypadku przydomowych zadaszonych tarasów, tarasy powyżej 35 m², ale nieprzekraczające 50 m² powierzchni zadaszenia, będą mogły być budowane na zgłoszenie, zaś dla tarasów do 35 m² powierzchni zadaszenia nie będzie wymagane zgłoszenie.
Na podstawie zmiany z art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. g i ust. 4 pkt 3 lit. f Prawa Budowlanego nie trzeba będzie uzyskiwać pozwolenia na instalowanie urządzeń do wytwarzania energii wiatrowej o mocy mikroinstalacji. Rozwiązanie to ma zachęcić inwestorów do budowy małych turbin wiatrowych, celem redukcji emisji CO2.
Projekt ustawy wprowadza do art. 3 Prawa budowlanego szczegółowe definicje budynku mieszkalnego wielorodzinnego, budynku gospodarczego, budynku użyteczności publicznej, budynku zamieszkania zbiorowego oraz budynku rekreacji indywidualnej. Doprecyzowanie ma na celu wyeliminowanie potencjalnych nieścisłości interpretacyjnych.
Nowelizacja zakłada przedłużenie terminu na obowiązkowe korzystanie z elektronicznego dziennika budowy do 31 grudnia 2034 r., zamiast dotychczasowego 31 grudnia 2029 r. Oznacza to, że właściciele i zarządcy obiektów budowlanych, którzy prowadzili książki obiektu w wersji papierowej, będą mieli więcej czasu na przejście na wersję elektroniczną .
Nowelizacja zakłada też wprowadzenie nowych uprawnień dla organu nadzoru budowlanego poprzez umożliwienia wydania ostrzeżenia do inwestora, aby ten podjął wymagane przez Prawo Budowlane działania w przypadku istotnych odstępstw od dokumentacji projektowej, bez konieczności wszczynania postępowania administracyjnego. Obecnie takie sytuacje skutkują rozpoczęciem uciążliwego dla inwestora postępowania administracyjnego. Nowy mechanizm ma umożliwić inwestorowi usunięcie nieprawidłowości (korekty istotnych odstępstw) zanim dojdzie do wszczęcia postępowania administracyjnego.
Link do druku projektu nowelizacji Prawa budowlanego na stronie sejmowej: https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/druk.xsp?nr=1379
Projekt w sprawie warunków technicznych
W dniu 13 czerwca 2025 r. a stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dalej jako „Projekt”). Jest to zupełnie nowy Projekt, który ma zastąpić dotychczasowe warunki techniczne i którego wejście w życie już było kilkakrotnie przesuwane.
Celem projektu jest wprowadzenie także rozwiązań zgodnych z obecnymi technologiami stosowanymi w budownictwie. Zgodnie z uzasadnieniem ma ono także na celu przyspieszenie i usprawnienie procesu realizacji inwestycji, zapewniając jednocześnie przejrzystość i zrozumiałość dla użytkowników. W związku z tym proponowane zmiany obejmują m.in. aktualizację, ulepszenie i uproszczenie warunków technicznych oraz doprecyzowanie przepisów, które obecnie mogą budzić wątpliwości interpretacyjne.
Link do Projektu rozporządzenia na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12398903
Bardzo dziękujemy państwu za uwagę i zapraszamy do lektury kolejnych artykułów naszego cyklu.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 30 czerwca 2025 r.
autor:

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.