Dyrektywa o równości i przejrzystości wynagrodzeń – przebieg prac legislacyjnych

25.04.2025 | O pracy po pracy

W dniu 17 kwietnia 2025 roku w siedzibie Ministerstwa Pracy odbyło się IV posiedzenie Zespołu ds. wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Podczas spotkania przedstawicielki resortu zaprezentowały zagadnienia związane z wartościowaniem stanowisk pracy.

Wdrożenie dyrektywy o równości i przejrzystości wynagrodzeń

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Polska zobowiązana jest do implementacji przepisów dyrektywy do krajowego porządku prawnego do dnia 7 czerwca 2026 roku. Należy podkreślić, że przepisy krajowe mogą przewidywać rozwiązania korzystniejsze niż te wynikające wprost z dyrektywy, która stanowi jedynie punkt odniesienia dla ustawodawstw państw członkowskich.

W dniu 6 lutego 2025 roku odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Aktualnie projekt ten jest przedmiotem prac komisji sejmowych.

Głównym celem nowelizacji jest zapewnienie jawności wynagrodzeń. Proponowane zmiany zakładają, że pracodawca nie będzie mógł zakazywać ujawniania informacji o wynagrodzeniu w trakcie trwania stosunku pracy, ani podejmować działań mających na celu uniemożliwienie pracownikom dzielenia się takimi informacjami.

Kluczowe zadania Zespołu ds. wdrożenia Dyrektywy

Do podstawowych zadań Zespołu należą:

  • kompleksowa analiza przepisów dyrektywy,
  • opracowanie projektów aktów normatywnych niezbędnych do jej wdrożenia,
  • przygotowanie rekomendacji dotyczących dalszego procedowania projektów legislacyjnych,
  • analiza potencjalnych skutków ekonomicznych i prawnych wdrożenia zaproponowanych rozwiązań.

O kolejnych etapach prac nad nowelizacją ustawy oraz o obowiązkach pracodawców wynikających ze zmieniających się przepisów będziemy informować Państwa na bieżąco.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 25 kwietnia 2025 r.

autor/redaktor cyklu:

Aleksandra Tomczyk

Aplikant radcowski
+48 22 856 36 60 | a.tomczyk@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.