Również w naszym cyklu pt. „Wtorkowe Poranki dla Budowlanki” przyszedł odpowiedni moment by zająć się zagadnieniami związanymi z ESG. W ciągu najbliższych kilku tygodni będziemy chcieli przybliżyć Państwu jak ESG już wpływa oraz jak będzie wpływać na rynek nieruchomości. Dzisiaj chcemy – tytułem wstępu, wskazać czym jest ESG, bo może nie wszyscy nasi czytelnicy jeszcze wiedzą o co w tym temacie chodzi, pomimo iż pojęcie „ESG” w coraz szerszym zakresie pojawia się w przestrzeni publicznej, a w konsekwencji wpływa na podejmowane decyzje biznesowe. Podyktowane jest to wdrażaniem przez państwa członkowskie UE rozporządzeń i dyrektyw unijnych, mających na celu zwiększenie harmonijności działań przedsiębiorstw, osiągnięcie neutralności klimatycznej oraz przekierowanie finansowania na sprzyjające środowisku inwestycje.
Czym jest ESG?
ESG stanowi skrót od pojęć Enviromental (Środowiskowy), Social (Społeczny) i Governance (Ład korporacyjny). W skrócie, są to czynniki ryzyka i kryteria, które powinny być brane pod uwagę przy ocenie prawidłowości działania przedsiębiorców (w tym też deweloperów) oraz ich stosunków z klientami. ESG coraz częściej jest powoływane, w coraz to nowszych regulacjach unijnych. Dzieje się tak, ponieważ prawo wspólnotowe wymaga uwzględniania kwestii społeczno-środowiskowych i związanych z ładem korporacyjnym w bieżącej działalności przedsiębiorstw, instytucji finansujących, pracowników i kontrahentów. Podmioty te powinny dążyć do dostosowywania swoich wewnętrznych procesów, tak aby sprawnie i przy zachowaniu należytej staranności zbierać i raportować dane niezbędne do należytego wykonywania obowiązków sprawozdawczych, wynikających ze standardów raportowania zrównoważonego rozwoju ESRS (European Sustainability Reporting Standards) oraz dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive).
Obszary związane z ESG
Kwestie związane z ESG pojawiają się w coraz to większej liczbie obszarów. Obecnie są to głównie takie dziedziny prawa jak: nieruchomości, prawo pracy, podatki, ochrona środowiska, doradztwo dla instytucji finansowych i spółek publicznych, legislacja i compliance, doradztwo regulacyjne, energetyka, zamówienia publiczne, ochrona konkurencji i konsumentów, ochrona własności intelektualnej.
Wyzwania związane z ESG
Poprawne wdrożenie ESG wiąże się z koniecznością przeprowadzenia stopniowej transformacji przedsiębiorstw, tak by te sprostały wyzwaniom w zakresie między innymi należytej staranności, ochrony środowiska i praw pracowniczych. Wymaga to opracowania przejrzystych reguł działania tych przedsiębiorstw – w procesach zapewnienia ochrony sygnalistom, wdrożenia kodeksów antykorupcyjnych, finansowania, prowadzenia działalności reklamowej i marketingowej produktów, usług i innych.
Z wdrożeniem pojawia się kwestia raportowania procesów i wpływu przedsiębiorstwa na szeroko rozumiane środowisko – zarówno to naturalne, jak i społeczne. Nie można tego jednak sprowadzać do samego sporządzenia raportów, które już od przyszłego roku, będą obowiązkowym elementem działalności wielu przedsiębiorców. Chodzi tutaj o przeprowadzenie transformacji zapewniającej realizację standardów ESG.
Zrównoważone nieruchomości
ESG w obszarze prawa nieruchomości to z jednej strony nowe obowiązki dla inwestorów, deweloperów oraz najemców, z drugiej mniejsze ryzyko inwestycyjne, niższe koszty utrzymania oraz większy komfort życia, zgodny z dewizą „sustainable development”, zakładającą jakość życia na poziomie, na jaki pozwala dzisiejszy postęp cywilizacyjny.
W branży nieruchomości do szerszego obiegu weszły takie pojęcia takie jak „zielone inwestycje”, „zielone budownictwo”, „zielone najmy”, czy „zielone kredyty”, zatem niezbędne wydaje się poznanie etymologii tych pojęć.
„Zielone budownictwo” to budowanie w sposób proekologiczny, minimalizujący emisję CO2, co potwierdzać mają „zielone certyfikaty” przyznawane budynkom, w których wdrożone zostały rozwiązania konstrukcyjne pozwalające zaoszczędzić gospodarowanie energią, wodą czy odpadami.
„Zielone inwestycje” to inwestycje wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak: słońce, wiatr, woda, a także energia jądrowa w zamkniętym cyklu paliwowym, biomasa, biogaz, biopłyny oraz biopaliwa.
„Zielone najmy” to wzory umów najmu zawierające stosowne postanowienia w zakresie na przykład energooszczędności, stosowania ekologicznych środków czystości, segregacji odpadów, korzystania z wyposażenia biurowego od producentów stosujących zasady zrównoważonego rozwoju, jak również negocjowanie z najemcami lub wynajmującymi zmian w tym zakresie w obowiązujących umowach najmu.
„Zielone kredyty” to kredyty gotówkowe dedykowane podmiotom chcącym zakupić urządzenia lub instalacje do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, takich jak: panele fotowoltaiczne, panele słoneczne (solary), pompy ciepła, magazyny ciepła, kotły na biomasę itp.
Każde z powyższych zagadnień będziemy bardziej szczegółowo analizować w kolejnych artykułach.
Podsumowanie
ESG to jednocześnie wyzwanie, ale i szansa na pełniejszą optymalizację procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, niezależnie od jego rozmiaru. Jako Kancelaria jesteśmy gotowi Państwu w tym pomóc, a nawiązanie współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie daje nam możliwość kompleksowego wsparcia przedsiębiorców w każdym aspekcie ESG.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 08 listopada 2024 r.
autorzy:Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.