Dzisiaj chcemy poruszyć kolejny ważny aspekt i przybliżyć tematykę dotyczącą wdrożenia rozwiązań z zakresu ESG w umowach najmu. Zaprezentujemy też kilka metod na uczynienie wynajmowanych nieruchomości przyjaźniejszymi dla środowiska.
Eksploatacja budynków wiążę się ze znaczącym zużyciem energii i emisją dwutlenku węgla, a próbą ograniczenia takiego zużycia mogą być zawierane w duchu dbałości o środowisko tzw. „Zielone Umowy Najmu” (ang. Green Lease). Są to dobrowolne postanowienia wyrażające zamiar współpracy w celu poprawy efektywności środowiskowej budynku i przedmiotu najmu.
Już podczas zawierania „Zielonych Umów Najmu” można podejmować inicjatywy w celu ograniczenia negatywnego wpływu eksploatacji budynków na zdrowie ludzi i środowisko naturalne, takie jak:
- efektywne wykorzystanie energii, wody i innych zasobów;
- zmniejszenie ilości odpadów, zanieczyszczeń i degradacji środowiska;
- tworzenie środowiska, które sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu użytkowników budynku lub przedmiotu najmu i które sprzyja poprawie ich ogólnej produktywności;
- wykorzystywanie w najszerszy możliwy sposób przyjaznych środowisku materiałów wykończeniowych;
- instalację oświetlenia energooszczędnego;
- zapewnianie odpowiednich szkoleń i zachęcanie do udziału w nich przez odpowiednich pracowników, usługobiorców, wykonawców lub innych interesariuszy zarządzających lub pracujących w budynku;
- opracowanie i promowanie alternatywnych i przyjaznych środowisku środków transportu, w tym korzystanie z przyjaznych środowisku środków transportu, takich jak rowery, środki zbiorowej komunikacji.
Rozwiązaniem wpływającym na poprawę efektywności środowiskowej w odniesieniu do budynku i przedmiotu najmu, jakie może zostać zawarte w Zielonej Umowie Najmu, jest również utworzenie platformy współpracy stanowiącej narzędzie dla wymiany informacji pomiędzy stronami umowy oraz rozważań nad adekwatnością i zakresem udostępniania danych dotyczących zużycia energii i wody czy wytwarzania oraz utylizacji odpadów, a także kontroli zgodności działań stron z przepisami ochrony środowiska. Takie narzędzie może być miejscem dla porównania efektywności środowiskowej przedmiotu najmu i budynku z adekwatnym okresem ustalonym przez strony umowy oraz służyć do ustalenia strategii, bądź celów poprawy efektywności środowiskowej nieruchomości.
W zielonych umowach najmu wynajmujący może także oczekiwać od najemcy zastosowania konkretnych rozwiązań technicznych w przedmiocie najmu takie jak:
- instalację oświetlenia LED o określonej efektywności;
- zastosowanie rozwiązań minimalizujących powstawanie bakterii legionelli wodnego lub powietrznego pochodzenia;
- dobranie kranów, pisuarów, toalet, pryszniców na terenie przedmiotu najmu, które zagwarantują zużycie wody niższe niż standardowe rozwiązania;
- zapewnienie w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru sanitarnego automatyczne wyłączanie dopływu wody za pomocą zaworu;
- w miarę możliwości stosowanie materiałów wykończeniowych ekologicznych, posiadających deklaracje środowiskowe EPD.
Ważnym aspektem zielonych umów najmu jest również pozyskanie i utrzymywanie zgodności ze świadectwem charakterystyki energetycznej. Zadanie to wymaga dołożenia wszelkich starań w celu niewprowadzania zmian w urządzeniach, sprzęcie i instalacjach na terenie nieruchomości lub związanych z jej funkcjonowaniem, które mogą potencjalnie wywrzeć niekorzystny wpływ na klasę efektywności energetycznej przedmiotu najmu. Ponadto najemca i wynajmujący powinni razem współpracować celem aktualizacji świadectwa charakterystyki energetycznej udostępniając wymaganą dokumentację oraz zapewniając w uzasadnionym zakresie ekspertowi ds. charakterystyki energetycznej dostęp do przedmiotu najmu.
ESG to nie tylko środowisko, ale i aspekt społeczny. Dlatego przy omawianiu tego tematu nie można zapomnieć o inicjatywach społecznych w jakich w miarę możliwości może zaangażować się najemca. Mowa tu o wszelkich akcjach społecznych i proekologicznych zakładających przykładowo: promocję recyklingu odzieży (dla sprzedawców odzieży), czy recyklingu artykułów elektrycznych, np. używanych laptopów, czy baterii (dla sprzedawców elektroniki użytkowej), a także udział w inicjatywach takich jak kampanie skierowane do lokalnej społeczności, promujące czynności na rzecz ochrony środowiska, zdrowie i dobre samopoczucie.
Podsumowując, istnieje wiele metod na zaimplementowanie ESG w umowach najmu. Na ten moment postanowienia te mają raczej charakter dobrowolny i kierunkowy, ale niewątpliwie zmierzają do realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska, poprzez wskazanie na potrzeb ograniczenia zużycia energii i emisji dwutlenku węgla podczas eksploatacji budynków.
Alert legislacyjny: W czwartek 5 grudnia 2024 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy – Prawo lotnicze. Nowelizacja ma na celu m.in. uchylenie ust. 9 art. 55 Prawa lotniczego, który w aktualnym stanie prawnym ustanawia obowiązek uchwalenia planu miejscowego na terenach objętych planem generalnym lotnisk. Ustawa została teraz skierowana do Senatu i będzie tam przedmiotem obrad.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 9 grudnia 2024 r.
autorzy:Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.