Kto może zarejestrować znak towarowy?

20.02.2025 | Technoglogy

Znak towarowy może kojarzyć się wielu osobom z działalnością przedsiębiorców, szczególnie tych największych i prowadzących działalność międzynarodowo. Warto odpowiedzieć więc na pytanie czy także inni np. mikro przedsiębiorcy albo osoby nie prowadzące działalności gospodarczej mogą zgłosić znaki towarowe do rejestracji. Zgodnie z art. 120 ust. 1 ustawy Prawo Własności Przemysłowej: „Znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony”.

Cytowany przepis może sugerować, że znaki towarowe mogą zarejestrować wyłącznie przedsiębiorcy skoro znak ma służyć do odróżniania towarów właśnie „przedsiębiorców”. PWP nie definiuje jednak pojęć „przedsiębiorstwa” i „przedsiębiorcy”. Zgodnie z art. 551 Kodeksu Cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. W polskim prawie cywilnym przedsiębiorstwo stanowi więc generalnie przedmiot prawa. Podmiotem prawa, który prowadzi działalność gospodarczą jest natomiast przedsiębiorca. Zgodnie ze stanowiskiem utrwalonym w doktrynie prowadzenie przedsiębiorstwa nie jest przesłanką uzyskania rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym RP.

Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym w doktrynie: „(…) zgłoszenia znaku może dokonać jakikolwiek podmiot prawny, niekoniecznie prowadzący działalność gospodarczą, a nawet jeśli ją prowadzący, to niekoniecznie w zakresie towarów lub usług wymienionych w wykazie klas towarów lub usług w zgłoszeniu. Założenie takie tłumaczy się w praktyce przede wszystkim tym, że używać znaku nie musi sam, osobiście ten podmiot, który jest formalnie uprawniony z tytułu jego rejestracji. Znak więc nie musi być każdorazowo pomyślany jako zaspokajający jego potrzeby rynkowe.” (J. Sieńczyło-Chlabicz (red.), Prawo własności przemysłowej. Komentarz, Warszawa 2020, art. 120). Należy przychylić się do tego stanowiska. Znaki towarowe w Urzędzie Patentowym RP, jak też w Urzędzie UE ds. Własności Intelektualnej mogą być rejestrowane zarówno na osoby fizyczne jak i prawne. Co więcej, rejestracja nie wiąże się z koniecznością przedstawienia dowodów na prowadzenie działalności gospodarczej takich jak wypis z CEIDG lub KRS. Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej może zacząć prowadzić ją następczo po rejestracji znaku. Może też licencjonować znak towarowy na rzecz innych podmiotów i w ten sposób z niego korzystać.

Tym bardziej, ustawodawstwo związane ze znakami towarowymi nie przewiduje żadnych ograniczeń związanych z rejestracją znaków towarowych ze względu na wielkość przedsiębiorstwa, formę prawną przedsiębiorcy czy zakres prowadzonej działalności.

Reasumując, każda osoba fizyczna i prawna może zarejestrować znak towarowy bez konieczności udawadniania faktu prowadzenia działalności gospodarczej czy spełniania dalszych kryteriów.

Niniejszy alert ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 13 lutego 2025 r.

autor:

Paweł Filipek

Adwokat
+48 784 643 344 | p.filipek@kglegal.pl

redaktor cyklu:

Natalia Serwińska‑Deles

Radca prawny
+48 22 856 36 60 | n.serwinska@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.