W dzisiejszym artykule z cyklu „Prawnik na Roli”, kontynuując tematykę Odnawialnych Źródeł Energii, zapraszamy Państwa do zapoznania się z tekstem, w którym omówimy idealny produkt dla małych i średnich gospodarstw oraz firm.
Mikrobiogazownie produkują gaz z odpadów organicznych. Gaz ten może być wykorzystywany do zasilania gospodarstw, firm, domów jednorodzinnych lub może być przetworzony w energię elektryczną. Założenie mikrobiogazowni wiąże się z kilkoma krokami. Po pierwsze, należy zebrać odpady organiczne. Można to zrobić za pośrednictwem miejskich programów odpadów stałych lub można je pozyskać z okolicznych gospodarstw lub firm. Po zebraniu odpadów organicznych, należy je przetworzyć na biogaz. Odbywa się to w procesie fermentacji beztlenowej, która rozkłada materię organiczną na metan i dwutlenek węgla.
Po przetworzeniu odpadów organicznych na biogaz, należy go przechowywać. Można to zrobić na wiele sposobów, w tym w zbiornikach naziemnych, podziemnych lub w postaci sprężonego gazu ziemnego.
Szacujemy, że koszt instalacji mikrobiogazu zależy przede wszystkim od wielkości i skali inwestycji. Generalnie zakład na małą skalę może kosztować kilkaset tysięcy złotych, tym samym trudno określić górną granicę, ponieważ zależy ona od założeń projektowych. Koszt uruchomienia mikrobiogazowni będzie się różnił w zależności od różnych czynników. Należą do nich wielkość inwestycji, lokalizacja i rodzaj wykorzystywanych odpadów organicznych.
Szukając odpowiedniej lokalizacji dla mikrobiogazowni, przede wszystkim należy upewnić się, że w pobliżu znajduje się źródło odpadów organicznych. Trzeba będzie również upewnić się, że lokalizacja ma dostęp do wody i energii elektrycznej. Odnosząc się do odpadów organicznych, warto wskazać, że możemy wykorzystać: (i) resztki żywności, (ii) obornik, (iii) ścieki, (iv) odpady rolnicze. Biogaz jest na tyle uniwersalny, że każdy rodzaj materii organicznej może można wykorzystać do wytworzenia biogazu.
Podkreślamy, że mikrobiogazownia działa poprzez rozkładanie materii organicznej w celu wytworzenia biogazu. Proces ten znany jest jako fermentacja beztlenowa. Materia organiczna jest rozkładana przez bakterie przy braku tlenu. Wytworzony biogaz może być wykorzystany do wytwarzania energii elektrycznej lub ogrzewania domów i firm.
Mikrobiogazownie oferują szereg zalet w stosunku do tradycyjnych źródeł energii. Są to jest odnawialny i przyjazny dla środowiska. Stanowią one realną opcję dla społeczności, które chcą generować własną energię i zmniejszyć swoje uzależnienie od paliw kopalnych.
Wysokość zysku, jaki można osiągnąć, zależy od różnych czynników, niemniej bez wątpienia inwestor jest w stanie generować zysk nawet ponad 20.000 zł rocznie.
Warto podkreślić, że z ekonomicznego punktu widzenia rolnik lub grupa rolników w formie spółdzielni energetycznych otrzymuje tańszy prąd i energię cieplną, a co więcej pozbywa się odpadów produkcji rolnej oraz otrzymuje „darmowy” nawóz.
Obecnie dbanie o środowisko jest niezwykle istotnym aspektem naszego życia, a inwestowanie w mikrobiogazownie staje się ważnym i korzystnym rozwiązaniem. Rozwój takich miejsc w Polsce odpowiada na zapotrzebowanie rynku oraz umożliwia czerpanie energii z odpadów, co prowadzi również do ich zmniejszenia.
Innowacyjne technologie biogazu są szansą nie tylko dla rolników, ale dla całego sektora, bowiem dzięki nim odpady stają się szansą i ogromnym potencjałem dla inwestujących w mikrobiogazownie. Bez wątpienia biogaz umożliwia osiąganie korzyści zarówno lokalnych, jak też narodowych. Stąd też zachęcamy Państwa do rozważenia zainwestowania właśnie w ten obszar Odnawialnych Źródeł Energii.
Zapraszamy serdecznie do śledzenia naszego cyklu „Prawnik na Roli”, gdyż już niebawem pojawią się na nim kolejne artykuły, w którym omówimy wszelkie aspekty prawne związane z tworzeniem i uruchamianiem Odnawialnych Źródeł Energii.
Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 31 października 2024 r.
autor/redaktor cyklu: