Nadzór podatkowy nad kryptowalutami – Dyrektywa DAC8

21.09.2023 | Technoglogy

W trakcie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego z dnia 13 września 2023 r., parlamentarzyści zdecydowaną przewagą głosów – 535 za do 57 przeciw i 60 wstrzymujących się od głosu, przyjęli ósmą iterację dyrektywy o współpracy administracyjnej, znanej szerzej jako DAC8 (Directive on Administrative Cooperation).

Zgodnie z publicznie udostępnioną dokumentacją, DAC8 w szczególności skupia się na zagwarantowaniu organom skarbowym państw członkowskich odpowiednich narzędzi prawnych do śledzenia i oceniania wszystkich transakcji opartych o kryptowaluty, dokonywanych przez przedsiębiorców, wszelkiej maści organizacje, ale również osoby fizyczne, na przestrzeni całej Unii.

Każde z obecnych w Unii 27 państw będzie miało czas do 31 grudnia 2025 roku na wprowadzenie dyrektywy w życie, w pełni obowiązywać ma ona od 1 stycznia 2026 r.

W obecnym kształcie DAC8 odnosi się w szczególności do Crypto Asset Reporting Framework (CAFR) i Markets in Crypto Assets (MiCA) docelowo obejmować ma wszystkie, mające swój związek z Unią Europejską transakcje aktywów krypto.

Celem nowo przyjętej legislacji jest aktywna walka z unikaniem opodatkowania i praniem brudnych pieniędzy. W związku z powyższym dokładne weryfikowanie wszystkich transakcji niechybnie związane będzie ze znaczną utratą prywatności. Anonimowość zawsze była jednym ze sztandarowych haseł rynku krypto. Chociaż na chwilę obecną zdecentralizowane protokoły (DeFi) oraz bezpośrednie wymiany między użytkownikami wciąż będą mogły funkcjonować poza wzrokiem wielkiego brata, o tyle wszędzie tam, gdzie pojawi się jakiegoś rodzaju usługodawca, zobligowany on będzie do zautomatyzowanego raportowania transakcji. Możliwość korzystania z tzw. „Mikserów” ma zostać drastycznie ograniczona.

Niniejszy alert ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

autor:

Tomasz Kalinowski

Aplikant radcowski
+48 531 505 917 | t.kalinowski@kglegal.pl

redaktor cyklu:

Natalia Serwińska‑Deles

Radca prawny
+48 22 856 36 60 | n.serwinska@kglegal.pl