Ochrona sygnalistów jako kluczowy element realizacji zasad ESG

13.11.2024 | Compliance

Regulacje dotyczące sygnalistów oraz zasady ESG coraz częściej łączą się w obszarze współczesnego zarządzania biznesem. Sygnaliści, czyli osoby ujawniające nieprawidłowości w organizacjach, odgrywają kluczową rolę w promowaniu przejrzystości i odpowiedzialności, które stanowią fundamenty ESG. W dobie rosnącego nacisku na zrównoważony rozwój i etyczne prowadzenie działalności, firmy muszą nie tylko dbać o środowisko i warunki pracy, ale także zapewniać bezpieczne warunki do zgłaszania potencjalnych naruszeń.

Kwestie dotyczące sygnalistów i ich ochrony w ramach ESG są objęte przede wszystkim raportowaniem w ramach obszaru dotyczącego ładu korporacyjnego (G), a precyzując – w ramach standardu ESRS G1, czyli prowadzenia działalności gospodarczej w ramach raportowania niefinansowego ESG. Dyrektywa CSRD oraz Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2023/2772 uzupełniające przedmiotowy akt prawny, bezpośrednio wskazują, iż w ramach przedstawienia kultury organizacyjnej konieczne jest wskazanie stosowanych w danej firmie mechanizmów służących ochronie sygnalistów. Niezbędne będzie więc określenie podjętych działań w zakresie wdrożonych wewnątrz organizacji kanałów zgłoszeń umożliwiających osobom zainteresowanym dokonanie zgłoszenia, stosowanych polityk w zakresie szkoleń i zapewniania pracownikom informacji, a także polityki ochrony sygnalistów. Elementem wysokiej kultury korporacyjnej będzie również zapewnienie należytych środków ochrony przed działaniami odwetowymi oraz odpowiedniej procedury podejmowania działań następczych. Sygnaliści mogą wiec ujawniać nieprawidłowości związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem, takimi jak działania niezgodne z prawem, korupcja, konflikty interesów, czy nadużycia władzy.

W obszarze raportowania ESG w kwestiach społecznych (S) również istnieje element dotyczący ochrony sygnalistów – pełnią oni bowiem kluczową rolę w zapewnieniu zgodności z normami etycznymi, standardami dotyczącymi praw człowieka oraz przepisami prawa pracy. Ich aktywność jest szczególnie istotna w kontekście monitorowania praktyk pracodawców, relacji z pracownikami, przestrzegania standardów społecznych i przeciwdziałania dyskryminacji. Podmioty przygotowujące raporty ESG muszą ujawniać jakie działania podejmują w celu wspierania sygnalistów, a także, w jaki sposób promują zgłaszanie nieprawidłowości dotyczących spraw społecznych. Należy podkreślić, iż aktywność sygnalistów pozwala na zapewnienie przejrzystego i odpowiedzialnego środowiska pracy oraz umożliwienia szybkiego identyfikowanie problemów, które mogłyby narazić organizację na negatywne skutki reputacyjne.

Element środowiskowy (E) również odgrywa fundamentalną rolę w zrównoważonym rozwoju firm, koncentrując się na wpływie działalności przedsiębiorstw na środowisko naturalne. Sygnaliści, zarówno na podstawie Dyrektywy (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa UE jak i krajowej ustawy, są uprawnieni do zgłaszania naruszeń w powyższym zakresie, mogąc przyczynić się przez to do poprawy standardów ekologicznych w firmach. Włączenie tych podmiotów w strategię ESG promuje transparentność i odpowiedzialność w zarządzaniu zasobami, a także ułatwia identyfikowanie i eliminowanie istniejących praktyk szkodliwych dla środowiska. Wskazane raportowanie uwzględnia takie aspekty, jak zarządzanie odpadami, emisję gazów cieplarnianych, efektywność energetyczna czy zrównoważone pozyskiwanie surowców.

Sygnaliści pełnią więc niezbędną rolę w promowaniu etyki i przejrzystości w organizacjach. Ich działania przyczyniają się do poprawy standardów ESG oraz budowania zaufania w relacjach z interesariuszami. Aby skutecznie wspierać sygnalistów, organizacje muszą inwestować w ochronę prawną, stworzyć otwartą kulturę organizacyjną oraz wdrażać polityki promujące odpowiedzialność. Ostatecznie, sygnaliści są kluczowymi uczestnikami dążenia do bardziej zrównoważonego i odpowiedzialnego świata biznesu.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 13 listopada 2024 r.

autor:

Aleksandra Kamińska

Prawnik
+48 536 226 845 | a.kaminska@kglegal.pl

redaktor cyklu:

Mateusz Grosicki

Adwokat, wspólnik
+48 506 367 109 | m.grosicki@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.