Zgodnie z ustawą, Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) jest organem powołanym do nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej, w zakresie określonym w ustawie.
Kto może złożyć wniosek o przeprowadzenie kontroli u pracodawcy?
Każdy pracownik ma prawo zawiadomić PIP o naruszeniach prawa pracy, w tym przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, legalności zatrudnienia, stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, czasu pracy, urlopów, uprawnień związanych z rodzicielstwem, zatrudniania młodocianych oraz osób niepełnosprawnych.
Co powinna zawierać skarga?
Skarga kierowana do PIP powinna zawierać następujące elementy:
- imię i nazwisko oraz adres wnoszącego skargę;
- przedmiot, jak i adres podmiotu, którego dotyczy skarga.
- Własnoręczny podpis (jeżeli została wniesiona w postaci papierowej) lub kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty, jeżeli została wniesiona środkami komunikacji elektronicznej,
- adres środka komunikacji elektronicznej wnoszącego, (jeśli nie wynika to jednoznacznie ze skargi).
Należy podkreślić, że skargi anonimowe nie są rozpatrywane przez PIP.
Gdzie skierować skargę?
Pracownik powinien skierować skargę do okręgowego inspektoratu pracy lub oddziału okręgowego inspektoratu pracy właściwego dla siedziby pracodawcy.
Termin przeprowadzenia kontroli
Skargi są rozpatrywane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie miesiąca od ich otrzymania przez PIP. Po rozpatrzeniu skargi i przeprowadzeniu kontroli u pracodawcy, skarżący otrzymuje informację o wyniku postępowania. Warto zaznaczyć, że inspektor PIP nie ma obowiązku informowania skarżącego o terminie przeprowadzenia kontroli ani o jej szczegółowych wynikach.
Anonimowość skargi
Wielu pracowników obawia się, że pracodawca dowie się o złożonej skardze. Dane osoby wnoszącej skargę do PIP podlegają ochronie i nie są ujawniane w trakcie prowadzonej kontroli. Jednakże w niektórych sytuacjach, gdy konieczne jest podanie danych pracownika, PIP zwraca się z prośbą o zgodę na ich ujawnienie wobec pracodawcy.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 22 sierpnia 2024 r.
autor/redaktor cyklu: