Ostatnie zmiany przepisów wykonawczy UE doprowadziły do zmiany tzw. nomenklatury taryfowej i statystycznej, która ma wejść w życie od dnia 1 stycznia 2025 r. Najistotniejsza zmiana wskazuje, że dotychczas stosowany kod CN dla oleju napędowego bez dodatku biokomponentów 2710 19 43 zostanie zmieniony na 2710 19 44. Nowy kod obejmie zarówno B0 z przeznaczeniem napędowym, jak i grzewczym.
Nowa treść przepisów unijnych wskazuje nadto, że obecny na polskim rynku hydrorafinowany/współuwodorniony olej roślinny – HVO będzie oznaczany nowym kodem CN 2710 19 42.
Toczą się obecnie także prace nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych z dnia 27 listopada 2019 r. określającego szczegółowy wykaz paliw ciekłych, których wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie lub dystrybucja, obrót, w tym obrót z zagranicą, wymaga koncesji oraz których przywóz wymaga wpisu do rejestru podmiotów przywożących.
Przewiduje się, że nowelizacja tego rozporządzenia wejdzie w życie również z dniem 1 stycznia 2025 r.
Stosownie do nowych przepisów oraz istniejących regulacji ustawy – Prawo energetyczne, przedsiębiorcy posiadający w zakresie paliw ciekłych olej napędowy lub olej napędowy do celów grzewczych o kodzie 2710 19 43, powinni złożyć wniosek o zmianę koncesji w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie wyżej wymienionej nowelizacji rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych.
Podstawowy wzór wniosku o zmianę koncesji w zakresie zmiany kodu CN oleju napędowego zostanie udostępniony na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki po dniu 1 stycznia 2025 r. Przewiduje się, że nie będzie konieczności dołączania do niego załączników czy dokonywania opłaty.
Złożenie wniosku w przewidzianym terminie uprawniać będzie przedsiębiorców do wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie paliw ciekłych na dotychczasowych warunkach do czasu rozpatrzenia tego wniosku.
Informacja o złożonych wnioskach będzie publikowana na stronie rejestry.ure.gov.pl. Wnioski będą oznaczone w polu Rodzaj sprawy skrótem – „zmiana koncesji (*1)”.
Niezłożenie wniosku w wyznaczonym terminie uniemożliwi prowadzenie działalności w zakresie obrotu olejem napędowym B0, w tym także tym do celów grzewczych. Koncesja w zakresie B0 wygaśnie z upływem 30 dnia od wejścia w życie nowego rozporządzenia obejmującego wykaz paliw ciekłych.
Zmiany obejmą analogicznie podmioty figurujące w rejestrze podmiotów przywożących.
Podmioty o bardziej skomplikowanej aktywności paliwowej, w szczególności planujące lub zajmujące się obrotem HVO, powinny rozważyć szerszą weryfikację swojej sytuacji koncesyjnej oraz potrzebę złożenia pełnego wniosku o zmianę koncesji, co będzie wyłączone spod uproszczonego wzoru wniosku o zmianę, opisanego powyżej.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 18 grudnia 2024 r.
autor: