W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu ustawy – Prawo własności przemysłowej – numer projektu: UC81. Projekt zakłada wprowadzenie istotnych zmian, w szczególności dostosowujących polskie regulacje do wymogów unijnych. Projektodawca jako cel, który realizować ma ta regulacja, wskazuje wspieranie działalności innowacyjnej, która powinna być wspierana przez efektywny i optymalny system ochrony. Nie ulega wątpliwości, że rzeczywiście działalność innowacyjna może skutecznie rozwijać się, jeżeli opracowane wynalazki mogą liczyć chociażby na skuteczną ochronę patentową. Swoją rolę pełnią również znaki towarowe czy wzory przemysłowe, które pozwalają chronić powstającą markę i budować jej renomę.
Zgodnie z założeniami omawianego projektu, lepszej ochronie własności przemysłowej ma służyć zaproponowanie nowych rozwiązań umożliwiających ochronę praw wyłącznych, uproszczenie i skrócenie postępowań, w tym skrócenie czasu udzielania ochrony. Podniesiono również kwestię uwzględnienia postulatów użytkowników systemu ochrony własności przemysłowej, tj. przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu i środowiska naukowego.
Projekt implementuje także dyrektywę 98/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 13 października 1998 r. w sprawie prawnej ochrony wzorów, oraz uwzględnia przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2411 z dnia 18 października 2023 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych produktów rzemieślniczych i przemysłowych, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1001 i (UE) 2019/1753 (Dz. Urz. UE L 2023/2411 z 27.10.2023).
W zakresie wzorów użytkowych zmiana w największym stopniu ma doprowadzić do przyspieszenia rozpatrywania zgłoszeń. Zakłada się bowiem zastąpienie obecnego systemu badawczego systemem rejestrowym, co pozwoli na przyspieszenie procesu ze średnio 24 miesięcy do około 12 miesięcy. Decyzja o udzieleniu prawa z rejestracji wzoru użytkowego będzie wydawana bowiem po sprawdzeniu, czy zgłoszenie spełnia wymogi formalne.
W zakresie wzorów przemysłowych implementuje się przepisy unijne, które znacznie modyfikują zasady ochrony wzorów przemysłowych. Zaproponowano definicję wzoru przemysłowego oraz warunki ochrony w ten sposób, aby rozwiązania krajowe były w pełni zharmonizowane z normami UE. Warto przypomnieć tu nową definicję wzoru przemysłowego wprowadzoną w dyrektywie 2024/2823 z dnia 23 października 2024 r., zgodnie z którą „wzór przemysłowy” oznacza postać całego produktu lub części produktu wynikającą z cech, w szczególności linii, konturów, kolorów, kształtu, faktury lub materiałów samego produktu lub jego dekoracji, włączając w to ruch, przechodzenie lub jakikolwiek inny rodzaj animacji tych cech.
W zakresie oznaczeń geograficznych wprowadzono rozwiązania dostosowujące przepisy krajowe do rozporządzenia 2023/2411. Projektowane przepisy mają na celu określenie procedury badania wniosków o rejestrację oraz określenie organów i instytucji właściwych w procesie oceny tych wniosków. W zakresie znaków towarowych projekt ustawy wprowadza wyraźny podział na przepisy materialne i proceduralne. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie instytucji wstępnego zgłoszenia wynalazków, co umożliwi wcześniejsze zabezpieczenie praw wynalazcy.
Omawiany projekt daje nadzieję na uchwalenie istotnych i zasadnych rozwiązań w prawie własności przemysłowej. Należy więc czekać na pełny projekt ustawy i poddać wówczas analizie szczegółowe normy w nim uwzględnione.
Niniejszy alert ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 23 stycznia 2025 r.
autor:Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.