Zmiany w VAT 2025

02.12.2024 | Podatkowe to i owo

Zgodnie z zeszłotygodniową zapowiedzią, od tego tygodnia w artykułach z cyklu Podatkowe to i owo będziemy przedstawiać zmiany podatkowe czekające nas w przyszłym roku. Na początek przyjrzyjmy się podatkowi od towarów i usług.

Zwolnienie z VAT za granicą

W dniu 22 listopada Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą korzystanie ze zwolnienia podmiotowego VAT w Polsce przez przedsiębiorców zagranicznych (do limitu 200 000 zł) oraz przez polskich przedsiębiorców za granicą.

Dotychczas zwolnienie to było dostępne tylko dla podatników VAT zarejestrowanych w Polsce.

Więcej na ten temat: Zwolnienie z VAT przedsiębiorców z Unii Europejskiej | Graś i Wspólnicy

Zmiany stawek podatku

Od nowego roku zmianie ulegnie stawka podatku na niektóre towary i usługi:

0% – statki ratownicze oraz łodzie ratunkowe wykorzystywane na morzu, które nie są statkami i łodziami pełnomorskimi.
5% – kubeczki menstruacyjne (obniżka z 23%),
8% – wyroby medyczne wyszczególnione w załączniku do ustawy VAT (stawka nie ulegnie zmianie, jednak ma obowiązywać bezterminowo, a nie jak dotychczas do 27 maja 2025 roku),
23% – żywe konie, osły, muły i osłomuły (podwyżka z 8%),
23% – wyroby z konopi siewnej do palenia lub wdychania bez spalania (podwyżka z 8%) – zmiana nie obejmie tzw. marihuany medycznej.

Odwrotne obciążenie na gaz i prąd dłużej

Odwrotne obciążenie podatkiem gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych obowiązuje do 28 lutego 2025 r. Planowane jest jednak przedłużenie obowiązywania tego mechanizmu do końca 2026 roku.

Kasy bez integracji z terminalami

Art. 19a pkt 3 ustawy prawo przedsiębiorców nakładał obowiązek integracji terminali płatniczych z kasami fiskalnymi. W celu uproszczenia procedur obowiązek ten ma zostać zlikwidowany. Usunięte zostaną też kary za brak integracji.

Paragon z automatu

Obecnie przy dostawie towarów przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar nie jest wymagane wydawanie paragonu fiskalnego. Planowane jest jednak wprowadzenie obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej sprzedaży za pomocą urządzeń vendingowych.

Za tydzień prześledzimy zmiany w CIT. Zapraszamy do lektury.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 29 listopada 2024 r.

autor/redaktor cyklu:

Rafał Knap

Radca prawny
+48 22 856 36 60 | r.knap@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.