Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia

22.11.2024 | O pracy po pracy

Często zdarza się, że pracownicy wykonują swoją pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, w tym szczególnie uciążliwych. Z tego tytułu przysługuje im dodatek. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, czym są warunki szkodliwe, czy pracodawca ma obowiązek wypłacać taki dodatek oraz w jakiej wysokości powinien on być ustalany.

Czym są warunki szkodliwe lub uciążliwe?

Obecnie brak jest precyzyjnej, legalnej definicji tego, czym dokładnie są warunki szkodliwe lub uciążliwe. Zgodnie z orzecznictwem, należy jednak odróżnić pracę w warunkach szkodliwych od pracy w szczególnych warunkach.

Praca w warunkach szkodliwych ma miejsce, gdy pracownik narażony jest na działanie czynnika, którego wpływ może negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. Do takich czynników szkodliwych zalicza się m.in. substancje chemiczne, pyły oraz czynniki fizyczne, takie jak hałas, drgania, a także mikroklimat o skrajnych temperaturach (gorący lub zimny).

Czy pracownikowi przysługuje dodatek za pracę w warunkach szkodliwych?

Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych przyznawany jest dobrowolnie przez pracodawcę. Pracodawca może wprowadzić dodatek za pracę w szkodliwych warunkach przykładowo w regulaminie wynagradzania lub w umowie zawartej z pracownikiem. Oznacza to, że świadczenia z tytułu pracy w warunkach szkodliwych nie są obligatoryjne.

W jaki sposób ustala się wysokość dodatku?

Wysokość tego dodatku ustalana jest zazwyczaj jako procent wynagrodzenia zasadniczego pracownika za każdą godzinę pracy wykonaną w określonych, szkodliwych warunkach. Należy również zaznaczyć, że dodatek ten przysługuje zazwyczaj za dni rzeczywiście przepracowane w warunkach szkodliwych dla zdrowia, jak również za dni, w których pracownik nie świadczy pracy, ale otrzymuje wynagrodzenie, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego.

Różnica pomiędzy pracą w warunkach szkodliwych, a pracą w warunkach szczególnych

Praca w warunkach szczególnych wiąże się z nabyciem szczególnych uprawnień, do których należy m.in. emerytura, zaś w przypadku pracy w warunkach szkodliwych rekompensata którą pracownik otrzymuje jest dobrowolna.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, „Pracami w szczególnych warunkach są prace o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości, co oznacza, że oba te elementy (znaczna szkodliwość dla zdrowia i znaczny stopień uciążliwości) muszą występować równocześnie. Praca w warunkach szkodliwych nie jest zatem tożsama z pracą w szczególnych warunkach. Konieczne jest bowiem, aby praca ta była równocześnie pracą o znacznej uciążliwości.” (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 stycznia 2018 r., I UK 510/16).

W związku z powyższym, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych może przysługiwać pracownikowi pod warunkiem, że będzie to jasno określone w regulaminie obowiązującym u pracodawcy lub innych regulacjach wewnętrznych, a w przypadku ich braku – w umowie zawartej z pracownikiem. W takim przypadku pracownik będzie miał prawo do roszczenia o wypłatę tego dodatku, także za dni, w których przebywa na urlopie wypoczynkowym.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 21 listopada 2024 r.

autor/redaktor cyklu:

Aleksandra Tomczyk

Aplikant radcowski
+48 22 856 36 60 | a.tomczyk@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.