ESG w nieruchomościach – „Zielone budownictwo” i „Zielone certyfikaty”

17.12.2024 | Wtorkowe Poranki dla Budowlanki

W dzisiejszym artykule z cyklu ESG w nieruchomościach pragniemy przybliżyć Państwu podstawowe zagadnienia dotyczące zielonego budownictwa i zielonych certyfikatów, które są związane z budynkami.

Zielone budownictwo to podejście do projektowania, budowania i zarządzania budynkami zapewniające zrównoważone i odpowiedzialne oddziaływanie na środowisko. Koncepcja ta obejmuje szeroki zakres praktyk i technologii, które pozwalają na redukcję zużycia energii, wody oraz minimalizację emisji dwutlenku węgla. Celem zielonego budownictwa jest stworzenie przestrzeni, które są nie tylko przyjazne dla użytkowników, ale również mają minimalny negatywny wpływ na środowisko.

Główne założenie zielonego budownictwa skupiają się głównie na kwestiach środowiskowych, ale mają też wymiar społeczny, w tym:

  • efektywne zarządzanie zasobami, zwłaszcza wodą i energią,
  • użycie materiałów budowlanych o niskim wpływie na środowisko, w tym materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu,
  • stosowanie energooszczędnych systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC),
  • wdrażanie technologii odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne,
  • projektowanie budynków tak, aby optymalizować naturalne oświetlenie i wentylację,
  • poprawa samopoczucia i zdrowia użytkowników.

Zielone certyfikaty to formalne uznanie dla budynków, które spełniają określone kryteria w zakresie zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej. Uzyskanie certyfikatu wiąże się z pozytywnym przejściem procesu certyfikacji. Z reguły każda z jednostek certyfikujących posiada akredytowanych ekspertów, którzy wpierają inwestora od analizy projektu, przez potwierdzenie jego zgodność z wymogami certyfikatu po przygotowanie i złożenie odpowiedniej dokumentację do jednostki certyfikującej.

Do najpopularniejszych na rynku certyfikatów należą BREEAM, LEED oraz WELL.

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method)

Jest to certyfikat wprowadzony w 1990 roku przez brytyjską organizację BRE (Building Research Establishment) i stosowany w ponad 70 krajach. Certyfikat BREEAM mogą uzyskać nie tylko nowe budynki (New Construction), ale również już te istniejące (In-use), renowacje (Refurbishment & Fit-Out) oraz projekty nowych społeczności i projekty rewitalizacji (Communities). Podczas procesu certyfikacji stosuje się następujące kryteria oceny: zarządzanie, energia, zdrowie i dobre samopoczucie, transport, woda, materiały, odpady, użytkowanie gruntów i ekologia, zanieczyszczenie. W ramach certyfikatu BREEAM wyróżnia się następujące stopnie oceny: Outstanding (od 85%), Excellent (od 70%), Very good (od 55%) Good (od 45%), Pass (od 30%).

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design)

Ten certyfikat opracowany został przez amerykańską organizację non-profit U.S. Green Building Council (USGBC). Projekty przechodzą proces weryfikacji obejmujący takie kryteria jak emisja dwutlenku węgla, energii, wody, odpadów, transportu, materiałów, zdrowia i jakości wewnętrznego środowiska. Za każdą z tych kategorii przyznawane są punkty, które po dodaniu odpowiadają poziomowi certyfikatu LEED: Platinum (ponad 80 punktów), Gold (60-79 punktów), Silver (50-59 punktów), Certified (40-49 punktów).

Celem certyfikatu LEED jest zmniejszenie przyczyniania się do zmian klimatu, poprawa zdrowia ludzkiego, ochrona i przywracanie zasobów wodnych, ochrona i zwiększenie różnorodności biologicznej, promowanie zrównoważonych materiałów, poprawa jakości życia społeczności. Certyfikat LEED posiada więcej niż 105 000 budynków znajdujących się w ponad 180 krajach, a jedne z najbardziej znanych to Taipej 101 w Tajpej (LEED Platinum), The Empire State Building w Nowym Jorku (LEED Gold), Shanghai Tower w Szanghaju (LEED Platinum), Two International Finance Center w Hong Kongu (LEED Gold) oraz Willis Tower w Chicago (LEED Gold). W Polsce ten certyfikat posiadają m.in. Malta House w Poznaniu (Platinum), Rondo 1 w Warszawie (Platinum), Rotunda PKO BP w Warszawie (Gold), The Bridge we Wrocławiu (Gold), kompleks budynków High 5ive w Krakowie (Platinum).

WELL Building Standard

Jest to rodzaj certyfikacji powstały w 2013 roku administrowany przez the International WELL Building Institute (IWBI). WELL ma na celu wyznaczanie planu działania na rzecz tworzenia i certyfikowania przestrzeni, które promują ludzkie zdrowie i dobre samopoczucie. Projekty muszą realizować określony zbiór cech lub strategii w ramach 10 koncepcji WELL, w których wyróżnia się Powietrze, Wodę, Komfort termiczny, Światło, Ruch, Odżywianie, Dźwięk, Umysł, Społeczność i Materiały.

Otrzymują one certyfikat wskazujący jeden z czterech poziomów certyfikacji, na podstawie łącznej liczby zdobytych punktów: Platinum (80 punktów, minimum 3 punkty za każdą z koncepcji), Gold (60 punktów, minimów 2 punkty za każdą z koncepcji), Silver (50 punktów, minimum 1 punkt za każdą z koncepcji), Bronze (40 punktów).

Certyfikaty mogą być przyznane bezterminowo – jak BREEAM i LED dla nowych budynków, lub na trzy lata jak BREEAM i LED dla budynków istniejących, istnieje możliwość odnowienia. Z kolei certyfikat WELL jest ważny przez 3 lata.

Z certyfikacji budynków wynika wiele korzyści takich jak zwiększenie wartości nieruchomości, zmniejszanie oddziaływania budynku na środowisko, redukcja kosztów operacyjnych oraz lepsze zdrowie i samopoczucie jego użytkowników.

Podsumowując, inwestowanie w zielone budownictwo i coraz większa liczba budynków z zielonymi certyfikatami to inwestycja w zrównoważoną przyszłość, która przynosi korzyści zarówno środowisku, jak i mieszkańcom.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 13 grudnia 2024 r.

autorzy:

Nina Bojarska

Prawnik
+48 22 856 36 60 | n.bojarska@kglegal.pl

redaktor cyklu ESG:

Michał Kijewski

Wspólnik
+48 502 047 489 | m.kijewski@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.