Moda na KSeF odcinek 2378

12.05.2025 | Podatkowe to i owo

Zazwyczaj w cyklu Podatkowe to i owo przedstawiamy Państwu wybrane interpretacje podatkowe, czy orzeczenia sądów administracyjnych. Przyczynkiem do napisania dzisiejszego tekstu jest jednak opublikowana niedawno odpowiedź na interpelację poselską dotycząca Krajowego Systemu e-Faktur.

KSeF jest tematem powracającym do nas jak bumerang i ciągnie się niczym opera mydlana. Być może część z Państwa już nie pamięta, lecz system e-Faktur działa już blisko dwa i pół roku (na zasadzie dobrowolności), a rozporządzenie w sprawie korzystania z niego zostało opublikowane już w 2021 roku.

W poprzednich odcinkach

Wdrożenie obligatoryjnej faktury elektronicznej wymaga zgody Komisji i Rady UE. Została ona wydana 17 czerwca 2022 r. Zezwala się Polsce w przypadku podatników mających siedzibę na jej terytorium na akceptowanie wyłącznie faktur elektronicznych, przy czym stosowanie faktur elektronicznych nie będzie uzależnione od zgody odbiorcy. Decyzja ta ma zastosowanie od 1 stycznia 2024 r. Na ten dzień zaplanowano początkowo wdrożenie obowiązkowego stosowania KSeF.

Ze względu jednak na liczne głosy krytyczne, w szczególności na brak konsultacji proponowanego rozwiązania, termin wdrożenia przesunięto o pół roku. W międzyczasie Ministerstwo Finansów zauważa błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie, w związku z czym zleca przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego. Termin wdrożenia obowiązkowego korzystania z systemu e-faktur ulega bezterminowemu odroczeniu. W kwietniu 2024 roku ogłoszono, że system będzie obowiązkowy dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła 200 mln zł – od 1 lutego 2026 r. oraz dla pozostałych podatników – od 1 kwietnia 2026 r.

W dzisiejszym odcinku

W interpelacji skierowanej do Ministra Finansów z marca 2025 r. zadano pytania:

  1. Kiedy minister finansów planuje opublikować projekt ustawy o KSeF uwzględniający uwagi zgłoszone w ramach konsultacji?
  2. Jaki harmonogram prac legislacyjnych nad ustawą o KSeF zakłada minister finansów? Bardzo proszę o informacje o planowanych lub szacowanych terminach wniesienia projektu ustawy o KSeF pod obrady Rady Ministrów oraz Sejmu RP.
  3. Czy planowany harmonogram prac legislacyjnych uwzględnia odpowiednio długie vacatio legis umożliwiające podatnikom odpowiednie przygotowanie do wdrożenia rozwiązań z ustawy o KSeF?
  4. Czy minister finansów zakłada dalsze przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF z obecnie obowiązujących dat (odpowiednio 1 lutego 2026 r. i 1 kwietnia 2026 r.)?

W odpowiedzi Minister Finansów wskazał, że w „zakresie projektu KSeF aktualnie trwają intensywne prace wytwórcze w zakresie architektury KSeF. Równolegle z pracami wytwórczymi dokonywane są weryfikacje założeń biznesowych i prawnych w projektach aktów normatywnych dotyczących KSeF”. Nowy projekt regulacji prawnych uwzględniający zgłaszane podczas konsultacji uwagi ma zostać opublikowany niezwłocznie po zakończeniu prac nad ich finalną wersją. Ne wykluczono przy tym, że projekt zostanie ponownie skierowany do konsultacji z zainteresowanymi środowiskami, przy czym Ministerstwo zakłada, że zostanie on skierowany pod obrady Rady Ministrów w II kwartale 2025 r.

Niestety nie wskazano ile będzie trwało vacatio legis (okres od uchwalenia przepisów do ich wejścia w życie). Dotychczasowy sposób prac nad tym projektem może jednak budzić obawy o zapewnienie odpowiedniego czasu na wdrożenie KSeF w przedsiębiorstwach, pomimo zapewnień, że kontynuacja dialogu i rzetelnych konsultacji rozwiązań z przedsiębiorcami jest dla Ministerstwa kluczowa. Nie jest też planowane kolejne przesunięcie terminu obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.

W kolejnym odcinku

W związku z tym, że historia z fakturami ustrukturyzowanymi ciągnie się już niemal 4 lata, nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy nie nastąpią kolejne nieprzewidywane zdarzenia i zwroty akcji. Życzylibyśmy zarówno sobie, jak i Państwu, żeby powstały jasne i niebudzące wątpliwości przepisy dotyczące KSeF, by wszyscy podatnicy mieli pewność do kiedy i w jaki sposób mają się przygotować do jego stosowania, a korzyści płynące z korzystania z systemu przewyższały koszty jego wdrożenia nie tylko dla Skarbu Państwa, lecz również dla uczciwych przedsiębiorców.

Ciąg dalszy z pewnością nastąpi, o czym na pewno będziemy Państwa informować.

Więcej o KSeF:

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 11 maja 2025 r.

autor/redaktor cyklu:

Rafał Knap

Radca prawny
+48 22 856 36 60 | r.knap@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.