Niewypłacenie dywidendy

07.07.2025 | Podatkowe to i owo

Podstawowym źródłem czerpania korzyści z uczestnictwa w spółce kapitałowej jest dywidenda, czyli zysk spółki podzielony na jej wspólników. Żeby została wypłacona muszą zostać spełnione dwie zasadnicze przesłanki: po pierwsze spółka musi osiągnąć zysk (inaczej nie ma czym się dzielić), po drugie wspólnicy muszą podjąć uchwałę, że wypracowany zysk zostanie im wypłacony. Często bowiem wspólnicy postanawiają o pozostawieniu zysku w spółce, w celu umożliwienia jej dalszego rozwoju. Dochód z dywidendy, tak jak każdy inny podlega opodatkowaniu. Jeśli zatem udziałowiec otrzyma wynagrodzenie z tytułu posiadania udziałów lub akcji, zapłaci podatek, a ściśle rzecz ujmując zrobi to za niego spółka. Wypłacona dywidenda zostanie bowiem pomniejszona o 19% podatek dochodowy, który zostanie pobrany przez spółkę działającą jako płatnik.

Czy jednak po podjęciu uchwały o wypłacie dywidendy można się z niej wycofać? Co jeśli spółka nie ma środków na jej wypłatę? Czy rodzi to jakieś skutki podatkowe? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym Podatkowo to i owo.

Inspiracją do powstania tego artykułu była interpretacja podatkowa wydana 17 czerwca 2025 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak 0111-KDIB1-2.4010.146.2025.1.AK.

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która pierwotnie podjęła uchwałę o wypłacie dywidendy a następnie zmieniła ją i postanowiła przeznaczyć zysk na kapitał rezerwowy. Powzięła wątpliwości czy zdarzenie takie jest neutralne podatkowo, zarówno w sytuacji gdy uchwała zmieniająca ma moc wsteczną od dnia podjęcia pierwotnej uchwały, jak i wtedy, gdy obowiązuje od dnia jej podjęcia. Według spółki podjęcie uchwały o wypłacie dywidendy, a następnie jej zmiana z mocą wsteczną nie rodzi żadnych obowiązków podatkowych. Natomiast jeśli uchwała zmieniająca zostanie podjęta z mocą obowiązującą od dnia jej uchwalenia, wówczas spółka osiągnie przychód od nieodpłatnych świadczeń w postaci niewypłaconych wspólnikowi odsetek od dnia, w którym miała nastąpić wypłata dywidendy do dnia zmiany uchwały.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej tylko częściowo zgodził się z tym stanowiskiem. Uznał bowiem, że w przypadku niewypłacenia wspólnikowi dywidendy pomimo powzięcia takiej uchwały, przysługują mu odsetki za opóźnienie. W przypadku, gdy spółka ich nie wypłaci, osiągnie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, od którego należy zapłacić podatek. W tym zakresie została przyznana racja spółce. Natomiast stanowisko, zgodnie z którym podjęcie uchwały z mocą wsteczną o przeznaczeniu zysku na kapitał rezerwowy nie wywołuje żadnych skutków podatkowych zostało uznane za nieprawidłowe.

Odsetki za opóźnienie należą się bowiem od pierwszego dnia przekroczenia terminu wypłaty dywidendy. Od pierwszego dnia spółka rozpoznaje także przychód z nieodpłatnych świadczeń i jest on obliczany na bieżąco. Zdarzenie to powoduje powstanie skutków podatkowych jeszcze przed podjęciem uchwały o zmianie przeznaczenia zysku spółki. Późniejsze podjęcie takiej uchwały może wpływać na weryfikację rozliczeń i ewentualną korektę przychodu w przyszłości. Podjęcie uchwały z mocą wsteczną może zatem spowodować możliwość skorygowania rozliczenia podatkowego o przychód z nieodpłatnych źródeł. Należy mieć jednak na względzie datę podjęcia uchwały zmieniającej. Jeżeli zostanie ona podjęta po terminie przedawnienia podatku, złożona korekta nie przyniesie skutku, a zapłaconego podatku nie uda się już odzyskać.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 04 lipca 2025 r.

autor/redaktor cyklu:

Rafał Knap

Radca prawny
+48 22 856 36 60 | r.knap@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.