Projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych w konsultacjach społecznych

30.08.2024 | O pracy po pracy

Trwają prace nad projektem ustawy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie układów zbiorowych pracy i porozumień społecznych, projekt jest obecnie na etapie uzgodnień.

Jakie główne założenia ma projekt ustawy?

Projekt proponuje całościową regulację dotyczącą określenia zasad zawierania i ewidencjonowania układów zbiorowych pracy i opartych na ustawie porozumień zbiorowych. Przewiduje on szerszy zakres definicji pracodawcy niż ta wskazana w kodeksie pracy.

Stanowi realizację najistotniejszych postulatów zgłaszanych od wielu lat przez partnerów społecznych. W szczególności tych dotyczących uproszczenia procedury zawierania oraz rejestrowania układów zbiorowych pracy.

Jakie są oczekiwane efekty regulacji?

Oczekiwanym efektem regulacji będzie ożywienie rokowań i zwiększenia zakresu stosowania porozumień zbiorowych. Przyjęte przepisy mają na celu zrównoważenie zarówno oczekiwań związków zawodowych reprezentujących pracowników, jak również pracodawców i ich organizacji.

Przygotowując projekt z jednej strony zrezygnowano ze skomplikowanej procedury rejestracyjnej, z drugiej uwzględniono kwestię zwiększania dynamiki prowadzenia rokowań, poprzez ich coroczną ocenę.

Zaprojektowane rozwiązania uwzględniły również kwestię zawierania układów zbiorowych pracy na czas określony. Celem tego rozwiązania jest zachęcenie pracodawców do zawierania układów. Określony czas obowiązywania układów spowoduje, że pracodawcy nie będą związani nimi w nieskończoność, jednocześnie będzie to mechanizm mobilizujący strony do podejmowania rokowań układowych i aktualizacji postanowień uzgodnionych przez strony układu.

Jakie rozwiązania przewiduje projekt ustawy?

Projekt przewiduje możliwość skorzystania ze wsparcia mediatora, które ma na celu ułatwienie stronom prowadzenie rokowań́ nad układem zbiorowym pracy, w razie braku porozumienia stron. Projekt zakłada również m.in.: łatwiejszą procedurę wystąpienia z Układu Zbiorowego Pracy, uproszczenie procesu rejestrowania zakładowych układów zbiorowych pracy, jak również ponadzakładowych układów zbiorowych pracy czy otwarty katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy (wymiar i normy czasu pracy, praca w godzinach nadliczbowych, warunki wynagradzania, organizacja pracy, tworzenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych).

Planowane wejście w życie ustawy to styczeń 2025 r.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 30 sierpnia 2024 r.

autor/redaktor cyklu:

Aleksandra Tomczyk

Aplikant radcowski
+48 22 856 36 60 | a.tomczyk@kglegal.pl