Spółdzielnie energetyczne jako szansa na rozwój obszarów wiejskich

18.09.2024 | Prawnik na roli

W dzisiejszym artykule z cyklu „Prawnik na roli” przedstawimy Państwu ciekawe rozwiązanie dla rolników, którzy szukają oszczędności i chcą zwiększyć rentowność swoich inwestycji w OZE, a przy okazji mogą wnieść duży wkład w rozwój obszarów wiejskich i wiejsko-miejskich.

Polski sektor energetyczny mierzy się z rosnącymi cenami energii, które wynikają m.in. z polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej, wysokich kosztów wytwarzania energii, jej dystrybucji oraz ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych. Naszym zdaniem Spółdzielnie energetyczne są świetnym sposobem, aby skutecznie rozwiązać powyższe problemy, a jednocześnie rozwinąć tzw. energetykę obywatelską.

Celem Spółdzielni energetycznych jest integracja i zrzeszenie rolników, jednostek samorządu terytorialnego, lokalnych przedsiębiorców i budowa lub łączenie istniejących już instalacji OZE, przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi. Zgodnie z ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (dalej jako: „Ustawa OZE”) spółdzielnie energetyczne wykonują działalności w zakresie wytwarzania energii energetycznej, biogazu, ciepła w instalacjach OZE oraz równoważenia ich zapotrzebowania wyłącznie na potrzeby własne.

Podkreślamy, że na podstawie Ustawy OZE Spółdzielnie energetyczne mogą działać na obszarze jednego operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego lub sieci dystrybucyjnej gazowej lub ciepłowniczej, zaopatrujących w energię elektryczną, biogaz, biogaz rolniczy, biometan lub ciepło wytwórców i odbiorców będących członkami tej spółdzielni, których instalacje są przyłączone do sieci danego operatora lub do danej sieci ciepłowniczej.

Zanim jednak spółdzielnia rozpocznie swoją działalność musi ona zostać zarejestrowana. W celu zarejestrowania spółdzielni należy przede wszystkim: (i) zebrać min. 10 członków (osoby fizyczne) albo 3 członków (osoby prawne), (ii) stworzyć statut spółdzielni, (iii) wybrać spośród członków organy spółdzielni, (iv) złożyć wniosek o wpisanie spółdzielni w Krajowym Rejestrze Sądowym, (v) po wpisaniu spółdzielni energetycznej w Krajowym Rejestrze Sądowym, należy dokonać rejestracji w wykazie spółdzielni energetycznych prowadzonym przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Założenie Spółdzielni energetycznych niesie za sobą wiele korzyści, bowiem członkowie spółdzielni mogą funkcjonować na obszarze kilku gmin, a pomimo tego nie będzie żadnego problemu z transportem wytworzonej energii, która przecież będzie trafiać do sieci. Co więcej przepisy nie zabraniają, aby członkami jednej spółdzielni byli zarówno jednostka gminna, prywatny przedsiębiorca oraz grupa rolników indywidualnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu Spółdzielnia energetyczna jest podmiotem, który spaja różne interesy w dwóch kluczowych celach – rozwoju obszarów wiejskich oraz transformacji energetycznej Polski.

Podkreślamy również, że spółdzielnia energetyczna jest zwolniona z wielu opłat: (i) opłata OZE, (ii) opłata mocowa, (iii) opłata kogeneracyjna, (iv) opłata przesyłowa zmienna, (v) akcyza (dla inwestycji OZE nie przekraczającej 1 MW). Co ważne brak obowiązku zapłaty opłaty przesyłowej oznacza, że członkowie spółdzielni za przesył wyprodukowanej energii nie muszą płacić. Szacujemy, że dzięki temu indywidualny rolnik, który posiada własną instalację OZE i dołączył do spółdzielni energetycznej może zaoszczędzić ok. 35%.

Z pewnością spółdzielnia energetyczna jest doskonałym rozwiązaniem dla grupy rolników, którzy zdecydowali się na inwestycję OZE, dzięki połączeniu sił i zarejestrowaniu spółdzielni mogą liczyć na liczne zwolnienia oraz ulgi, a przy okazji inwestycja w OZE staje się jeszcze bardziej opłacalna, ponieważ wszelkie koszty są dzielone pomiędzy członkami spółdzielni.

Naszym zdaniem rejestrowanie spółdzielni energetycznych to nie tylko świetny pomysł na oszczędności, niezależność i większą rentowności indywidualnych inwestycji w OZE, bowiem rozwój spółdzielni energetycznych to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu, poprawa środowiska, tworzenie miejsc pracy oraz większa konkurencyjność i atrakcyjność inwestycyjna terenów wiejskich.

Podkreślamy, że zarejestrowanie i funkcjonowanie Spółdzielni energetycznej jest uregulowane w wielu ustawach, a sam proces rejestracji wymaga niezwykłej dokładności i skrupulatności, a co za tym idzie zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej oferowanej przez Kancelarię.

W następnych artykułach, na które już teraz zapraszamy, będziemy kontynuować tematykę Odnawialnych Źródeł Energii!

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 19 września 2024 r.

autor/redaktor cyklu:

Paweł Kopytowski

Aplikant adwokacki
+48 22 856 36 60 | p.kopytowski@kglegal.pl